czwartek, 30 października 2014

Wnętrza w stylu skandynawskimGdy prezentuje na blogu wnętrza w stylu skandynawskim to mam najwięcej „wejść” na takie posty. Rozumiem przez to, że muszą zwracać Waszą uwagę, jesteście ciekawi jak wyglądają inne pomieszczenia w prezentowanym mieszkaniu.  Dlaczego tak jest ?  Styl skandynawski to  naturalność, prostota, bezpretensjonalność. Są to cechy, dzięki którym styl skandynawski zawdzięcza taką popularność. Mieszkania urządzone w stylu skandynawskim są ponadto jasne, przestronne, przytulne i ponadczasowe. Czy to właśnie w tym „tkwi ich sekret”? 

Styl (zgodnie z nazwą) powstał w Skandynawii. Wiadomo, że w tym obszarze geograficznym zimy są długie, a wieczory (dość wcześnie) ciemne. Skandynawowie postawili więc na dużą ilość bieli we wnętrzach mieszkań i domów, a także duże okna, by wprowadzały do wnętrza naturalne światło. Często nie są one osłonięte zasłonami ani firanami, najczęściej stosowana jest zwijana roleta.
Skandynawowie oszczędnie dobierają meble i dodatki we wnętrzach. Meble najczęściej wykonane są z jasnego drewna, tak jak i podłoga (drewniana, często bielona). Dodatki: tkaniny w postaci zasłon, okryć, poduszek najczęściej są z naturalnych materiałów, a inne ozdoby w postaci figurek, książek, obrazków przeważnie są doskonale dobrane przy zachowaniu zasady minimalizmu „im mniej tym lepiej” lub „ mniej znaczy więcej”.

Charakterystyczne dla stylu minimalistycznego jest oszczędne umieszczanie mebli we wnętrzu, jak i innych sprzętów, dlatego doskonale sprawdza się w niewielkich mieszkaniach.
W efekcie skandynawskie mieszkania są ponadczasowe, nie podążają „ślepo” za modą i nie epatują bogactwem. Wnętrza mieszkań i domów są wygodne, przytulne i przyjazne dzieciom.Według mnie fenomen tego stylu polega na obecności białych ścian i niewielkiej ilości drewnianych mebli. Na takiej „bazie” z łatwością możemy wyeksponować wszelkie dekoracje, w także niewielkim kosztem  łatwo je zmienić, tworząc nową przestrzeń do życia.  Z moich „blogowych statystyk” wynika, iż wolicie je bardziej niż luksusowe domy :)10 komentarzy:

 1. Podobają mi sie elementy stylu skandynawskiego, ale nie koniecznie wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja lubię styl skandynawski, ale z dodatkami shabby chic, albo rustykalnego. Dziękuję za kolejne świetne inspiracje:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ to piękne wszystko jest, a najciekawsze to to, że absolutnie nie czuć w tym stylu chłodu. Mimo bieli jest ciepły. Albo mam takie wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie, jest pewien fenomen tego stylu. Ja osobiście lubię te duże okna, bo wpada przez nie moc światła. Łatwo go zastosować w domu za niewielkie w sumie pieniądze; można ustawić kilka mebli, które nie są "kompletami" i w dodatku jeśli to meble używane, to chyba jeszcze lepiej dla stylu :-). Sądzę, że jego popularność częściowo wynika z jego dostępności, to ważne szczególnie dla młodych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dokładnie, to są ponadczasowe wnętrza, zwłaszcza jeśli nie goni się za trendami tylko kupuje to co będzie użyteczne i uniwersalne. Można je łączyć , ustawiać, przestawiać i na nowo aranżować pomieszczenia, a na dodatek biel, którą lubię, powiększa nawet małą klitkę. Ikea nam trochę przybliżyła skandynawskie klimaty :o), bo te PRL-owskie meblościanki to był koszmar minionych lat.

  Często natomiast w prezentacja tych wnętrz zadziwia mnie to, gdzie ci ludzie chowają różne rzeczy, bo i owszem kanapa, stolik, stół, szafka pod telewizor jest , ale już obszerna szafa czy ciekawe rozwiązania schowków już nie bardzo :o) . Czy oni mają inna mentalność i chęć posiadania mniejszą, czy to my Polacy jesteśmy " zbieraczami" i wynieśliśmy z domu, że nie wszystko jest dostępne i lepiej nie wyrzucać....

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie dziwi mnie to wcale, że takie posty mają najwięcej wejść :) Od kilku lat próbuje przy różnych remontach przerabiać pomieszczenia w domu na tą modłę. Prostota i styl to jest to co charakteryzuje styk skandynawski.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja dużo pisać nie będę - dla mnie pięknie :)), odnalazłabym się na pewno :)
  Pozdrawiam serdecznie ;)
  Marta

  OdpowiedzUsuń

Instagram