niedziela, 17 kwietnia 2016

Szare ściany, żółte akcenty - nowoczesne mieszkanie


Szare ściany są obecnie bardzo modne. Jest to kolor, który pasuje do prawie każdego pomieszczenia, nadaje mu elegancji. Za pomocą dodatków wystarczy rozjaśnić wnętrze i nadać mu określonego stylu.
To mieszkanie to 62m2 nowoczesnej przestrzeni. Patrząc na tę aranżację "od razu" zauważamy szary kolor, pomimo tego, że dominuje tutaj biel. Mieszkanie znajduje się w Finlandii, ma typowo skandynawski design.  Dwa pokoje: dzienny połączony z aneksem kuchennym oraz sypialnia. 
W pokoju dziennym dominuje szara tekstylna sofa, białe szafki kuchenne,  aluminiowe sprzęty agd (okap, lodówka) oraz stół nakryty nowoczesnym obrusem. Do stołu dostawiono krzesła oraz ławeczkę. Żółte akcenty rozjaśniają wnętrze, choć jest ich naprawdę niewiele (poduszka na sofie, cytryny na stole, żółte kwiaty na parapecie: tulipany lub żonkile). Wnętrze rozjaśnia także mosiężna lampa, a uzupełniają obrazki - grafiki w czarnych ramach (kapitalna jest narysowana twarz na blacie). W salonie jedna ściana została pomalowana na jasnoszary kolor.


Sypialnia jest minimalistyczna. Głównym meblem jest łóżko, za nim także ściana pomalowana na ciemny ocień szarości. Dekoracją jest także wieszak - otwarta garderoba w sypialni, która jest charakterystyczna dla skandynawskich aranżacji.
Skoro zastosowanie szarego koloru w aranżacji wnętrz tworzy taką stonowaną, elegancką przestrzeń, dlaczego niektórym osobom kojarzy się ten kolor jako wnętrze smutne i ciemne?
Myślę, że głównie dlatego, że często niewłaściwie dobieramy odcienie szarości. Często na początek naszej przygody z aranżacją / remontem naszego pokoju/ mieszkania/ domu wybieramy ciemnoszary kolor. Potem chcemy go rozjaśnić i wprowadzamy zbyt dużo dodatków, co najgorsze z różnych stylów w aranżacji wnętrz i zamiast przytulnej przestrzeni tworzą nam się niepraktyczne, przeładowana sprzętami pomieszczenia. 
Pamiętajcie, że lepiej zacząć od jak najjaśniejszego odcienia szarości farby do ścian, ewentualnie pomalowanie tylko jednej ściany. Jeśli nie czujecie się pewni w dobieraniu kolorów, to najbezpieczniej pomalować pokój na biało, szarość wprowadzić w postaci mebli (sofy, obicia łóżka, komody, regały) i koniecznie dodać kilka kontrastowych dekoracji (z szarością idealnie współgra żółty, ale także pomarańczowy czy nawet różowy).


foto oikotie.fi

6 komentarzy:

 1. Nowoczesne mieszkania mają to do siebie, że są ładne i eleganckie ale moim zdaniem czasem brakuje im ciepła i przytulnośći(?) :) http://alicjalis.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. No faktycznie w tym wnętrzu każdy kolor jest "na wagę złota" Te żółte akcenty fajnie się wyróżniają, mogło by być ich trochę więcej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie trochę za bardzo szaro. Ale żółte dekorację wyglądają super.

  OdpowiedzUsuń
 4. To wnętrze jest bardzo przestronne i piękne :)
  Czy urządzilibyśmy tak swój dom, to tylko kwestia gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. U nas jest nowoczesnie, choc remontowalismy stary dom, w kuchni zostawilismy na scianie cegly, ktore pomalowalismy na ciemny szary a w salonie polozona jest struktura betonu z magnata.

  OdpowiedzUsuń

Instagram