środa, 15 czerwca 2016

Dobrze dobrany materac - gwarancja prawidłowej regeneracji organizmu


Wiadomo, że nasz  organizm się regeneruje się po całym dniu w trakcie snu. Jeśli śpimy za mało, reakcją obronną jest stres, spowolnienie myślenia, obniżenie wydajności w pracy. Stres natomiast może powodować problemy z zasypianiem, dlatego wpadamy w tzw. „błędne koło”. Aby proces regeneracji przebiegł poprawnie – należy zapewnić organizmowi odpowiednie ku temu warunki – czyli prawidłowo dobrać materac!
Przy okazji generalnych wiosennych porządków warto przyjrzeć się jak wygląda nasz materac, może czas najwyższy na jego wymianę?
Ja już kilka razy pisałam, że jestem zwolenniczką posiadania łóżka (tak by móc wyspać się na dobrej jakości materacu, a nie rozkładanej sofie zaprojektowanej przeważnie do okazjonalnego spania na niej), nawet w kawalerce! Wiem, że nie zawsze jest to proste do zaaranżowania, ale popatrzcie na dwie aranżacje (zdjęcie nr 1 i 2) to mieszkanie 32m2 i 20m2, ale znalazło się w nich miejsce na łóżko!


Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materacy. Najpopularniejsze z nich to produkty kieszeniowe, dzięki odpowiedniej konstrukcji są nie tylko trwałe, ale także minimalizują tzw. efekt falowania. Ich wkład to sprężyny umieszczone w oddzielnych kieszeniach, które pracują niezależnie od siebie i uginają się jedynie w punkcie, w którym występuje nacisk. Takie rozwiązanie jest idealne do łóżka, w którym śpią dwie osoby  – ruchy jednej osoby nie są odczuwalne dla drugiej. Podobny efekt uzyskamy kupując materac lateksowy, który charakteryzuje się także dużą elastycznością. Dodatkowo, zapewnia on świetną cyrkulację powietrza i zapobiega namnażaniu się bakterii i roztoczy, dlatego specjaliści polecają modele lateksowe m.in. alergikom. Na rynku znajdziemy również materace bonellowe ( sprężynowe) oraz wykonane z pianek o różnej gęstości.
Według mnie jedne z najlepszych materacy dostępne na polskim rynku można kupić z oferty Fabryki Materacy Janpol.
Także istotny jest dobór materaca do wieku użytkownika. Dla Maluchów materace są cieńsze, ich grubość wynosi ok. 10 cm, podczas gdy materac przeznaczony dla dorosłego ma około 20cm grubości. Bardzo ważne jest odpowiednie podparcie kręgosłupa, szczególnie w tak młodym wieku, gdy ciało się rozwija, a podatność na zwyrodnienia kręgosłupa jest bardzo duża. Wiele rodziców wybiera materace lateksowo - kokosowe, czyli np. model Eos dostępny w ofercie Fabryki Materacy Janpol.
 Inny model materaca tego producenta przeznaczony dla najmłodszych - Talia otrzymał pozytywną opinię Instytutu  Matki i Dziecka po tym, jak poddano go testom i szczegółowej analizie technicznej. Pod uwagę brano: bezpieczeństwo zastosowanych surowców, gęstość pianki, twardość materaca, sposób wykończenia czy jakość pokrowca. Materac otrzymał najwyższą możliwą ocenę, a co za tym idzie pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.
Dla nastolatka, czy studenta idealny będzie materac Odys – sprężyny mulitpocket świetnie rozkładają nacisk ciała na powierzchnię materaca.  Model idealnie dopasowuje się do kształtów ciała, a jednocześnie stanowi doskonałe podparcie kręgosłupa podczas snu oraz  umożliwia cyrkulację powietrza.


Jeśli natomiast dzielicie łóżko z mężem/żoną lub partnerem/partnerką idealny dla Was będzie model Demeter, który posiada 7 stref twardości, idealnie dopasowuje się do kształtów ciała i jest bardzo wygodny! Idealny będzie także dla seniorów, bo jest materacem rehabilitacyjnym, inne modele polecane dla tej grupy to: Atena, Zeus, Dejmos, Andromeda, Afrodyta czy Klio


Można także dobrać materac w zależności od pory roku, np. gruby Afrodyta na zimę lub lekki materac Plantpur (który posiada w swoim składzie do 50% naturalnego oleju roślinnego) na wiosnę! Może rzadko kto ma taką możliwość, by zmieniać materac w zależności od pory roku :) Jednak z mojego doświadczenia wynika, że mieszkańcy bloków mają przeważnie wyższą temperaturę pomieszczeń, niż domków jednorodzinnych, dlatego warto kierować się przy wyborze materaca tym jak bardzo „grzejemy” w naszych domach!
Pamiętajmy, że równie ważne jest dobranie odpowiedniej ramy do łóżka.  Niektórzy rezygnują z zakupu stelaża oraz ramy łóżka i kładą materac bezpośrednio na podłodze.
To jest jednak błąd,  w ten sposób bowiem znacząco skracamy żywotność materaca. Materac wymaga zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Fachowcy twierdzą, że  w czasie 7- 8 lat użytkowania, materac wchłania nawet 2000 litrów płynów organicznych. Materac nie powinien leżeć bezpośrednio na ziemi - dopiero współpracując ze stelażem, w pełni oddaje swoje właściwości. Materac powinien być także odwracany: przez pierwsze pół roku użytkowania materaca, należy odwracać go przodem do tylu (według osi materaca) przynajmniej raz w miesiącu, później warto powtarzać tę czynność raz na kwartał. Dodatkowo dwa razy w roku warto zamienić strony, przekładając górę do dołu.

5 komentarzy:

 1. Dobrać idealny materac, to nie lada sztuka, ale jak nam się uda, to nie będziemy chcieli się go pozbyć. Lepiej szukać miesiąc lub dłużej, niż być złym na siebie, bo w jeden dzień dokonaliśmy zakupu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyszłam poczytać o materacach, a zobaczyłam cudowne inspiracje!:)
  pozdrawiam cieplutko,
  merelysusan.shopshood.com, sklep z miłości do pięknych i niepowtarzalnych wnętrz, plakatów, dekoracji i rzeczy dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie urządzone wnętrze. A co do materacy to racja, koniecznie trzeba dostać dobry materac.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak wiadomo małe mieszkania muszą być zaaranżowane z głową tak by wykorzystać jak najwięcej miejsca, ciekawe projekty którymi sama się inspirowałam występują też na stronie

  http://www.anchal.pl

  Marzena

  OdpowiedzUsuń
 5. Mieszkanko śliczne, usytuowanie sypialni - mistrzostwo świata, a materac wiadomo, trzeba dobrać pod swoje preferencje :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram