wtorek, 20 września 2016

Najmodniejsze karnisze - styl skandynawski i nowoczesny


Aranżacja okien jest bardzo ważnym elementem w urządzaniu wnętrz. Dekoracja naszych okien ma istotny wpływ na całe pomieszczenie. Jeśli tylko pozwalają nam na to warunki (nie mamy bardzo blisko sąsiadów lub nie mieszkamy na parterze przy ruchliwej ulicy) warto postawić na skromną, prostą zasłonę lub lekką firankę. Zbyt zdobne dekoracje okien często przysłaniają za dużo naturalnego światła, a to pomniejsza optycznie pomieszczenie, sprawia że jest ciemne i ponure.
W skandynawskich aranżacjach wnętrz okna przez większość dnia są odsłonięte (z uwagi na to, że mieszkańcy Skandynawii mają jeszcze mniej naturalnego światła niż w naszym kraju i starają się czerpać jak najwięcej naturalnego światła). Zasłony lub firanki (jeśli występują, częściej mają formę lekkiej zwiewnej zasłonki, używanej tylko wieczorami) są proste (czasami także okna zdobią żaluzje lub rolety rzymskie), minimalistyczne (często mocowane na tzw. kółkach czy szelkach). Oczywiście, aby zamontować i  wyeksponować zasłony lub firanki niezbędny jest odpowiednio dobrany karnisz. Musi być dopasowany do pomieszczenia, rodzaju tkaniny, ilości dekoracji (karnisze metalowe podwójne/ pojedyncze) i po prostu ładny, gdyż jest to widoczny element dekoracji okna. 


Jakie karnisze są stosowane w zawsze modnych skandynawskich aranżacjach wnętrz? Delikatne, proste, w minimalistycznej formie. Najczęściej standardowo mocowanych nad oknem. Oczywiście muszą być odpowiednio długie aby pozwalały rozsunąć zasłony tak, by nie zasłaniały okien. Karnisze można mocować na suficie lub ścianie. Obecnie najczęściej mocuje się karnisze na ścianie, co więcej dzięki powieszeniu takiego karnisza na odpowiedniej wysokości możemy optycznie wydłużyć pomieszczenie. Karnisze ścienne najczęściej wykonywane są jako drążkowe z kółkami. Wzory w modnej stylistyce w sklepie internetowym Sklep z karniszami. Do stylu skandynawskiego pasują karnisze metalowe oraz także modele rzymskie. To produkty polskiej produkcji (rodzinnej firmy z tradycjami Dagram Plast), dobrej jakości, w bardzo konkurencyjnych cenach od 40 zł, oczywiście dostępne w różnych rozmiarach oraz kolorach.
http://sklepzkarniszami.pl/karnisze,karnisz-pojedynczy-fi-25-rzymski-chrom-mat-luna,162.html

http://sklepzkarniszami.pl/karnisze,karnisz-pojedynczy-fi-16-kolor-srebro-satyna-koncowka-cylinderek,107.html


Styl nowoczesny to także metalowe karnisze, często ich kształt jest bardziej kwadratowy. Także unikamy w tym przypadku bardzo zdobnych modeli, które pasują raczej do wnętrz rustykalnych, bądź w futurystycznym stylu. Obecnie często nowoczesność oznacza minimalizm, więc przeważają bryłowate kształty, karnisze apartamentowe, czy takie jak karnisze kwadro z oferty sklepu sklepzkarniszami.pl. Pasujące do takich wnętrz są m.in. takie modele:

http://sklepzkarniszami.pl/karnisze,karnisz-o-profilu-kwadratowym-20-mm-zakonczenie-dwojka,45.html


http://sklepzkarniszami.pl/karnisze,karnisz-podwojny-fi-16-16-srebro-satyna-kwadrat,221.html


Pamiętajcie, że sklepzkarniszami.pl ma szeroką ofertę produktów, z uwagi na to, że kupujecie od producenta może zostać wykonane zamówienie specjalnie dla Was (karnisze malowane w kolorze wybranym przez klienta z palety kolorów RAL), natomiast za zakupy powyżej 300 zł przesyłka jest gratis!

http://sklepzkarniszami.pl/wlasny-kolor,s9.html


Najmodniejsze karnisze - styl skandynawski i nowoczesny – jak zamontować karnisz?
Samodzielny montaż karniszy jest dość prosty. Należy dobrze dobrać wysokość na której zawiesimy karnisz, w zależności od długości zasłon oraz wielkości okien. Potrzebna nam będzie poziomica, aby narysować prostą linię. Warto także przez montażem przyłożyć  drążek do ściany i zaznaczyć miejsca, gdzie będą znajdowały się wkręty mocujące. Następnie wywiercić otwory, zamocować uchwyty. Potem umieścić drążek z kółeczkami krążki, na których będzie zaczepiona zasłona albo firana. Na koniec zawiesić firankę lub zasłonkę.
Więcej informacji i ciekawych artykułów na temat aranżacji i dekoracji okien można znaleźć na stronie Producentkarniszy.
W aranżacji wnętrz nowoczesnych można także spotkać tzw. „karnisze ukryte”, czyli karnisze maskuje  się sztukaterią czy listwą, tak aby powierzchnia wydawała się jeszcze prostsza,  bardziej minimalistyczna. Jeśli planujemy takie rozwiązanie, to oczywiście także należy kupić karnisze, jednak nie trzeba specjalnie martwić się o ich wygląd, gdyż finalnie i tak przykryjemy je listwą, tak, że nie będą widoczne.Zdjęcie nr 1-3 55kvadrat.se /fotograf Anders Bergstedt, 4-7 sklepzkarniszami.pl, 8 pinterest

4 komentarze:

 1. Kiedyś, kiedy jeszcze wynajmowałam mieszkanie, to mieliśmy je urządzone właśnie w stylu skandynawskim. I muszę przyznać, że zasłony i karnisze miałam identyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Styl skandynawski to jednak mój ulubiony. Zawsze mi się podobała taka prostota i uniwersalność wnętrz. Bardzo fajna aranżacja :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, prostota tych wnętrz robi ogromne wrażenie. Myślę także, że takie wnętrza zestarzeją się wyjątkowo dobrze!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja lubię raczej kryte karnisze :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram