wtorek, 13 września 2016

Pokój niemowlaka – biały, szary, gwiazdkiBiel w pokoju niemowlaka jest obecna od zawsze, kilkanaście lat temu najczęściej łączyło się ją z różem (w pokoju dziewczynki) czy błękitem (w pokoju chłopca) obecnie w pokoju dziecka bardzo modna jest kolorystyka biała w połączeniu z szarością, beżem, a nawet czernią.
Bez wątpienia na popularyzacje takich pokoików niemowląt ma wszechobecny skandynawski styl. Mieszkańcy Skandynawii nigdy nie nadużywali wyrazistych kolorów w pokoju dla malucha, przeciwnie stawiali na „białą bazę”: kolor ścian, mebelki ożywione jasnymi, najczęściej pastelowymi dodatkami: typu pościel do łóżeczka, poduszki, zasłony czy nawet kolorowe zabawki.

Pokój niemowlaka – biały, szary, gwiazdki
Ten pokój należy do małego Wiktorka. Wpisuje się idealnie w skandynawską kolorystykę: biel i szarość na ścianach, biała szafa i komody (popularny wzór z Ikea, ozdobiony szklaną taflą), szare łóżeczko, podłoga w kolorze drewna, ozdobne ramki w kolorze czarnym i białym, pościel (Eclectic living) girlandy świetlne – kule oraz ściana ozdobiona naklejkami w kształcie gwiazdki. 


W tym pokoju szarość pojawia się jedynie w niewielkiej ilości, choć rodziców, którzy w ten sposób aranżują pokój swoich maluchów jest coraz więcej. Kolor szary w pokoju dziecka zyskuje na popularności, a jeszcze niedawno kojarzył się z ponurością, smutkiem i nijakością i nikt nie wyobrażał sobie zastosowania takiej barwy w pokoju dziecka!

Jednak nie ma się co bać szarości w pokoju dziecka, jeśli zastosujmy go z umiarem i  dodatkowo dodamy bieli czy ożywimy kolorowymi dodatkami to z pewnością stworzymy ładną i nowoczesną przestrzeń. To naprawdę fajną barwa, która świetnie komponuje się z wieloma odcieniami różnych kolorów.  Jest uniwersalna i neutralna, jeśli jednak nie jesteśmy profesjonalistami w aranżacji wnętrz, to dobrze wybierać te jasne odcienie, unikniemy wtedy  podstawowych błędów w aranżacji, czyli stworzenia ciemnej przestrzeni. Pamiętajmy, że szarości świetnie komponują się z odcieniami (nawet w kontrastowej neonowej odsłonie) żółtego, pomarańczowego, a nawet czerwonego.


Piękne zdjęcia pokoju dziecka autorstwa Magdaleny Bieńkowskiej z bloga At Amelia's Home 
(zamieszczone za zgodą autorki)

4 komentarze:

  1. Robi wrażenie, świetne wykonanie. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam , czy ktoś wiem , gdzie mogę nabyć łóżeczko ze zdjęć ? i te piękne gwiazdki na ścianę ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Cała aranżacja wygląda ładnie, ale według mnie jest... za spokojna. Brakuje mi w niej kolorów. Wszak bobas potrzebuje m.in. bodźców wzrokowych, żeby prawidłowo się rozwijać i chłonąć świat :)

    OdpowiedzUsuń

Instagram