Bez kategorii

Jak urządzić skandynawski salon z jadalnią i aneksem kuchennym?

Skandynawski salon z jadalnią i aneksem kuchennym to wnętrze może spodobać się wielbicielom klasyki. Jak stworzyć taką uniwersalną i ponadczasową przestrzeń?
Zobaczcie na przykładzie tej realizacji jakie zastosowano kolory, faktury, meble i dodatki. Oczywiście we wnętrzu musi być jasno, zatem ściany najczęściej są białe, jeśli stosowany jest kolor to w najjaśniejszym odcieniu. Im prościej, tym lepiej – minimalizm dominuje w skandynawskich aranżacjach, zatem próżno szukać zdobnych faktur, jeśli pojawi się bardzo ozdobna tapeta to najczęściej na jednej ścianie. 
Skandynawski salon –  w takim pomieszczeniu niezmiernie istotna jest sofa, w skandynawskich aranżacjach najczęściej wybierana jest tekstylna wersja, w kolorze szarości, beżu lub bieli. A przed sofą stolik, często to nowoczesny model biały na drewnianych nogach (jak na zdjęciu powyżej).
Przed sofą stolik lub szafka rtv, często powieszona na ścianie i najczęściej w białym kolorze…

W aneksie kuchennym  szafki kuchenne dla odmiany mają kolor … biały, natomiast „kolorystycznie odcina się” przeważnie blat, który najczęściej występuje w kolorze czarnym lub szarym (w wersjach nowocześniejszych) lub drewnianych (w wersjach rustykalnych). 
Stół w jadalni musi być duży i wygodny w kształcie prostokątnym lub okrągłym z drewnianymi nogami, do tego krzesła, często stosowane są w inspirowane stylem (lub oryginalna wersja) eames chair. 
Dodatki – oczywiście one zawsze określają wnętrze, jednak w skandynawskim stylu nie ma ich wiele, miękkie to poduszki, dywany (nadal modne wzory to romby i zygzak), obrazki (najczęściej w czarnych ramach), wazony w prostej stylistyce, do których wkładane są świeże cięte kwiaty czy inne ozdoby (takie jak kule zapachowe, świece).

źródło zdjęć agencja 55kvadrat.se /fotograf Anders Bergstedt (zamieszczone za uprzednią zgodą)
photo by / from the website of the agency 55kvadrat.se
photographer  Anders Bergstedt

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *