poniedziałek, 4 września 2017

Budowa domu - formalności i pozwoleniaBudowa domu wiąże się z formalnościami i sporymi kosztami, jednak komfort mieszkania w dostosowanym do swoich potrzeb budynku jest „tego wart”.
Warto wcześniej wiedzieć jakie pozwolenia czy zgłoszenia są wymagane do budowy domu. Oczywiście każdą budowę należy podzielić na kilka etapów. Najpierw następuje zakup działki zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego, potem należy zdecydować się na konkretny projekt, który zatwierdza właściwy organ i następnie budowa.
Jeśli kupujemy działkę to koniecznie pamiętajmy o uwarunkowaniach, które regulują przepisy prawa, a konkretnie dwa dokumenty wskazane w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzja o warunkach zabudowy.
Warto pamiętać, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest uchwalany przez Radę Gminy. W nim organ decyduje czy na danym terenie dopuszczalna jest zabudowa jednorodzinna, jeśli tak to o jakiej powierzchni na jakim obszarze itp.  Z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego możemy zapoznać się we właściwym dla danego terenu urzędu miasta lub gminy.

Może nastąpić także sytuacja, że dla danego terenu brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Należy wtedy przed rozpoczęciem budowy/ decyzją o zakupie wystąpić do właściwego organu (czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Oczywiście należy sprawdzić jakie inwestycje są planowane w najbliższym otoczeniu nabywanej nieruchomości oraz dostępność mediów lub czy planowane jest ich przyłączenie w niedługim czasie (prąd, kanalizacja, woda oraz gaz).  

Do budowy domu koniecznym jest uzyskanie projektu architektoniczno-budowlanego.  Najczęściej można się zdecydować na zakup gotowego projektu (nawet w internecie) lub  zlecić pracowni architektonicznej przygotowanie projektu indywidualnego.
Mogą także wystąpić nieprzewidziane sytuacje, kiedy konieczne będzie uzyskanie dodatkowych dokumentów, pozwoleń czy opinii np. na wycinkę drzew, czy pozwolenie na prace budowlane jeśli na nieruchomości znajduje się budynek zabytkowy. Jeśli sytuacja się komplikuje warto skorzystać z pomocy prawnej. Jedną z kancelarii specjalizującej się w prawie nieruchomości i procesie budowlanym jest dybka.com.pl.
Kancelaria prawa budowlanego Nieruchomości & Proces Budowlany ukierunkowana jest na obsługę prawną skomplikowanego procesu inwestycji budowlanych oraz wsparcie w zakresie kwestii dotyczących przepisów prawa budowlanego oraz zagadnień prawnych nieruchomości. Kancelaria prawna pomoże prawidłowo przygotować dokumentację budowlaną, wyjaśni wszelkie niejasności inwestora związane ze stosowaniem przepisów prawa. Specjaliści zatrudnieni w tej kancelarii  kompleksowo poprowadzą sprawy w zakresie obsługi prawnej nieruchomości i prawa budowlanego.
Co powinien jeszcze wiedzieć inwestor przed przystąpieniem do budowy? To, że w obecnych przepisach znacznie został ułatwiony proces budowlany, dzięki temu, że  nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę ( a jedynie zgłoszenie) dla wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, które są w całości położone na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.  
Aby zgłosić budowę domu należy udać się właściwego organu oraz określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Trzeba także dołączyć cztery egzemplarze projektu budowlanego, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oraz decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Co ważne zgłoszenia dokonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jednak na to zgłoszenie  organ administracji może wnieść sprzeciw. Jeśli jednak budowa spełnia wszystkie wymagania przewidziane przepisami,  to upływie 21 dni od dnia zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych, można odebrać projekt budowlany z urzędu i przystąpić do rozpoczęcia prac. Należy pamiętać o prowadzeniu dziennika budowy, który jest obowiązkowym dokumentem każdej budowy, potwierdzającym przebieg robót budowlanych oraz wszelkich zdarzeń występujących w toku wykonywania prac.
Przed rozpoczęciem budowy należy w widocznym miejscu umieścić tablicę informacyjną.  Po zakończeniu budowy także należy zgłosić ten fakt właściwemu organowi.

9 komentarzy:

 1. Jestem właśnie w trakcie budowy domu i muszę się zgodzić co do ilości formalności. Oczywiście wyskoczył mi też nieprzewidziany wydatek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Marzy mi się budowa domu! Może kiedyś uda mi się to marzenie spełnić i również zamieszkam w pięknym miejscu, w domu urządzonym w podobającym mi się stylu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Budowanie domu wymaga dużo cierpliwości i poświęcenia ale efekt końcowy cieszy najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dom to fajna sprawa, no i jeszcze gdzieś pod miastem z daleka od tramwajów, autobusów i całego zgiełku

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe pomysły, teraz można powiedzieć, że im bardziej dziwna budowla tym w jakimś stopniu modniejsza i ładniejsza

  OdpowiedzUsuń
 6. Przy budowie domu warto sobie zaplanować także całą wentylację, by nie było problemów potem, podzcas wyposażania, jakie okapykuchenne kupić, i co zrobić, by nie śmierdziało podczas gotowania w całym domu. Sprawa ważna, acz często zbywana.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny poradnik, na pewno się przyda dużej ilości osób. W Polsce jest dość sporo tych wszystkich formalności, które trzeba załatwić na budowę domu. Podejrzewam że w najbliższym czasie to się nie zmieni i nadal będziemy musieli się użerać z urzędnikami z każdym szczegółem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dom to poważna inwestycja przed którą trzeba zebrać ogrom odpowiedniej wiedzy, żeby w najważniejszych chwilach nie wpaść w tarapaty. Warto czytać takie wpisy, serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiem, że na to jeszcze za wcześnie, ale już teraz uczulam na drzwi - źle dobrany zamek wiążę się niestety z częstymi, drobnymi naprawami, albo co gorsza - z poważną usterką. Nie ma nic gorszego, niż poranny pośpiech do pracy i złamany klucz w zamku...

  OdpowiedzUsuń

Instagram