wtorek, 2 stycznia 2018

Jaki pawilon ogrodowy wybrać?

Pawilon ogrodowy to jeden z ciekawszych sposobów na zaaranżowanie kącika ogrodowego. Jest tańszy i mniej pracochłonny w montażu od drewnianej altany ogrodowej, a jednocześnie wystarczająco ciekawy estetycznie. Zobaczcie jakie ciekawe modele dostępne w sklepach można zakupić i jaki model warto wybrać do swojego ogrodu.

Składane pawilony ogrodowe

W sklepach często znajdziemy niedrogie modele składane, wykonane z miękkich aluminiowych rurek, w cenach do 300 zł. Bez problemu spakujemy je do pudła po zakończonym sezonie i odłożymy w kąt do piwnicy. Po rozłożeniu, składany pawilon ogrodowy najlepiej jest zakotwiczyć na stałe w podłożu, aby nadać mu stabilności: wystarczy wykopać dołek (bez zalewania betonem) lub kupić pawilon, który będzie wyposażony w metalowe, ostro zakończone kotwy.
Konstrukcje składamy łącząc rurki bez użycia śrubek i wierteł (poprzez wsuwanie). Niestety, ten rodzaj pawilonu jest narażony na obciążenia pod wpływem wiatru. Jeśli nie zakotwimy go dobrze w ziemi, możemy spodziewać się, że rurki powyginają się nieodwracalnie i w następnym sezonie nie będzie już mowy o użytkowaniu. Innego zdania są jednak osoby, które taki pawilon mają i używają go z zachowaniem ostrożności: przytwierdzają go na przykład do ścian budynku lub dbają o to, aby znajdował się w zacisznym, bezwietrznym miejscu, osłoniętym przed ulewami. 

Pawilony tego typu są często widywane na targowiskach, piknikach, targach i festynach: jest to dobra i tania inwestycja w osłonkę przed deszczem, wiatrem (zwłaszcza gdy zaopatrzymy go w zasłonki) i słońcem.

Stacjonarne pawilony ogrodowe ze stalową konstrukcją

Jeśli jednak zależy nam na bardziej stabilnej konstrukcji, a także takiej, która będzie stanowiła ciekawszą ozdobę ogrodu, warto zainwestować kilkaset złotych więcej, na przykład w taki pawilon:


Fot. Ogrodosfera
Instalujemy go w ogrodzie przykręcając do siebie poszczególne elementy konstrukcji używają śrubek i wkrętarki. Stabilizujemy w podłożu poprzez wkopanie filarów w ziemię. Z pozoru wydaje się banalnie wykonaną konstrukcją. W rzeczywistości jednak widzimy tutaj wywietrznik w dachu, przydatny na czas urządzania grilla (odprowadza dym). Materiał usadowiony na dachu jest dwuwarstwowy, wyposażony w oczka do odprowadzania wody deszczowej. Takie oczka to dobry pomysł dla każdego tego typu konstrukcji, gdzie zalegająca woda często doprowadza do największych zniszczeń. Rama jest wykonana z metalu, materiał zaś z nieprzemakalnego poliestru.
Na zdjęciu widzimy sznurki, które naprężają materiał: mocujemy je w ziemi wokół namiotu (za pomocą metalowych śledzi, jak do namiotów biwakowych). Z tego powodu, wokół pawilonów powinno znajdować się odpowiednio dużo miejsca. Wprawdzie namioty na stelażu metalowym radzą sobie całkiem dobrze, gdy pozbawione są takiej dodatkowej pomocy, ale nie wyglądają tak nieskazitelnie jak wówczas, gdy dach jest idealnie prosty.
Ciekawostką są też namioty o okrągłym kształcie: 


Fot. Ogrodosfera
Słupy boczne, na których wspiera się konstrukcja namiotu, są owinięte zasłonami, które można rozwinąć w razie, gdy zechcemy uzyskać lepsza ochronę przed wiatrem.
Tutaj natomiast mamy namiot bez zdobień w szkielecie: 

Fot. Ogrodosfera
Jest prosty, minimalistyczny, niezwykle elegancki. Jak widać, całkiem dobrze wygląda w zupełnie naturalnym otoczeniu ogrodowej zieleni, ale doskonale też wypadnie na wykończonym drewnem tarasie lub w ogródku kawiarnianym.

Drewniane pawilony ogrodowe

Szukając trwałej i estetycznej konstrukcji dla pawilonów, zwróćmy uwagę również na drewno. Pergole drewniane mogą mieć poszycie z materiału (poleca się dobierać tkaniny w jak najbardziej naturalnych barwach - tylko takie ładnie podkreślą naturalny rysunek i ciepłe zabarwienie drewna). Instalując pergolę o drewnianej konstrukcji na żywym podłożu, zastosujmy metalowe podpory, które ograniczą zgubny wpływ wilgoci przenikającej z ziemi do struktury drewna. 

Fot. Ogrodosfera

Poniżej mamy natomiast konstrukcję drewnianą, wyposażoną w drewnianą podłogę. Jest to zdecydowanie model przeznaczony do posadowienia na przygotowanym, odseparowanym od ziemi podłożu (wylewka betonowa, płyty chodnikowe, kostka brukowa i in.). Doskonałym pomysłem jest stworzenie za pomocą tej altanki salonu na powietrzu, tak jak na zdjęciu poniżej: z powiewającymi tkaninami i z miękkimi, niskimi siedziskami. Drewno, z którego wykonano altankę to sosna (lite deski sosnowe). Słupy nośne mają przekrój równy 9 cm


Fot. Ogrodosfera

Namioty i pawilony ogrodowe z poliwęglanu

Alternatywą dla poszycia dachowego z materiału są panele poliwęglanowe: wodoodporne, blokujące szkodliwe działanie promieni słonecznych, w pełni odporne na podmuchy wiatru i na grad, a jednocześnie przepuszczające światło słoneczne. Poliwęglan jest bardzo lekki, co w połączeniu z aluminium, które stosuje się do wyprodukowania stelażu powoduje, że pergole aluminiowo-poliwęglanowe można ustawiać na balkonach, tarasach i dachach bez obaw o nadmierne obciążenie konstrukcji. Dodatkowo, nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że pawilony z aluminium i poliwęglanu wyglądają niezwykle nowocześnie: gdy w tworzeniu aranżacji idziemy w stronę minimalizmy, stonowania i nowoczesności, to właśnie altany tego typu będą bardzo dobrze nadawały się do wykorzystania. Niestety jednak, wiaty z poliwęglanu są stosunkowo drogie: nawet kilkukrotnie droższe od zadaszeń z drewna i z materiału. Zamiennie dla poliwęglanu, można używać płyt pleksi. 


Fot. Ogrodosfera
Na zdjęciu powyżej mamy altanę metalową o rozmiarach: 3,6 m x 3,6 m z czterospadowym dachem. Zadaszenie wypełnione jest płytami pleksi. Koszt zakupu takiej altany wraz ze wszystkimi elementami potrzebnymi do zainstalowania konstrukcji w ogrodzie zamyka się zwykle w 5 tyś zł. Altana tego typu przystosowana jest do użytku również w czasie zimy (warto jednak wówczas zgarniać zalegające na dachu płaty śniegu).

Podsumowanie

Jak widać, pawilon pawilonowi nierówny: jest duża różnica między prostą, składaną konstrukcją z pokryciem z brezentu, a pawilonem z poliwęglanu, pleksi czy chociażby drewnianą pergolą z roletą rzymską. Warto kupować po sensownym rozeznaniu się w naszych potrzebach: jak wygląda miejsce, w którym chcemy ustawić pawilon? Czy zależy nam bardziej na rozwiązaniu tymczasowym, czy jednak nastawimy się na to, że pergola będzie zakupem na lata? W jakich warunkach będzie stała pergola i na jakim efekcie wizualnym nam właściwie zależy? Koniecznie należy rozważyć odpowiedzi na te wszystkie pytania i dobrać pergolę odpowiednią do swoich potrzeb.6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe propozycje. Chcę właśnie coś takiego wstawić do swojego ogrodu, ale to dopiero na wiosnę. Niemniej mam już jakąś inspirację :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajne propozycje. Chciałabym mieć coś takiego w swoim ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały pomysł - moim faworytem jest model okrągły, kremowy, byle do lata i do zakupu właśnie takiego modelu!

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam kiedyś coś takiego w ogrodzie, ale niestety nie przetrwało któregoś z kolei silnego wiatru...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy post. Meble ogrodowe z technorattanu świetnie się wpasowują w zieleń :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Meble ogrodowe są bardzo fajne. Ale wybór jest taki, że ciężko coś zdecydować.

  OdpowiedzUsuń

Instagram