sobota, 7 kwietnia 2018

Malowanie elewacji budynkuMalowanie elewacji naszego domu czyli co warto wiedzieć jeśli planujemy po raz pierwszy samodzielnie zabrać się za takie prace.
Warto znać podstawowe zasady jakie obowiązują w malowaniu elewacji budynków. Po pierwsze odpowiednia pogoda. Należy zaplanować takie prace jeśli jest temperatura zewnętrzna jest w przedziale pomiędzy 5 a 30˚C. Malowanie należy rozpocząć przed nagrzaniem się ich od promieni słonecznych. Oczywiście podłoże do malowania powinno być należycie przygotowane (oczyszczone, odłuszczone i wysuszone), a my powinnyśmy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość farby, sprzęt i akcesoria. Sprzęt to obecnie coraz rzadziej pędzle, wałki, a coraz częściej sprężarki czyli malowanie ścian kompresorem z pistoletem do emulsji. Takie malowanie polega na natryskiwaniu farby pod ciśnieniem na przygotowaną powierzchnię, strumień farby jest rozproszony. Przyjmuje postać aerozolu - drobnych kropelek. Dzięki używaniu kompresoru (sprężarki) malowanie jest szybsze, idealnie wykończone i oszczędzamy sporo farby. Więcej informacji na temat  znajdziecie na stronie kaeser.pl
Malowanie elewacji budynku – farba
Należy dobrać farbę przeznaczoną na konkretny tynk. Kolejnym krokiem jest wybór koloru. Nadal modne są farby w kolorze białym, szarym i beżowym.
Najczęściej do malowania elewacji wykorzystuje się farby akrylowe ze względu na ich dobrą przyczepność do podłoża. Sprawdza się także przy malowaniu tynków odnawianych. Do ich zalet należą wodorozcieńczalność, trwałość, odporność na ścieranie i łatwość malowania.
Innym rodzajem farb użytkowanych do malowania elewacji budynku są: silikatowe, silikonowe oraz lateksowe. Farbami silikatowymi maluje się nimi podłoża mineralne, są trwałe,  odporne na czynniki atmosferyczne. Jednak malowanie nimi wymaga doświadczenia.
Farby silikonowe, pokrywają ścianę tworząc strukturę,  która chroni przed wnikaniem wody, pozwala jednocześnie na „oddychanie” ścian. Do elewacji pomalowanej farbami silikonowymi trudno przywiera brud i kurz. 

Farby lateksowe są elastyczne, doskonale kryją i są bardzo trwałe.
Farby potrzebujemy zgodnie z informacją zawartą na opakowaniu produktu. Każdy wyrób ma inną wydajność. Warto także kupić farbę z około 10% zapasem, przeznaczonym m.in.  na poprawki.  O czym jeszcze należy pamiętać malując elewację budynku? Aby nie nakładać kolejnej warstwy przed wyschnięciem pierwszej warstwy, czyli co najmniej doby. Farbę podczas pracy należy odpowiednio przechowywać, chronić przed wysoką i niską temperaturą, zamykać po każdym użyciu.16 komentarzy:

 1. Zdecydowanie najbardziej podobają mi się kolorowe elewacje :) Wnoszą dużo radości:]

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham tego typu kolorowe elewacje. Przypominają mi domki, które widziałam między innymi w Hiszpanii i Portugalii :) Uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. very beautiful photos :) i like your good idea ,Thanks for the inspiration!

  หนังออนไลน์

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolorowe elewacje budynków mogą całkiem odmienić wizerunek miasta ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Trochę kolorów i od razu wszystko lepiej wygląda. Lepsze takie kolory niżeli typowa miejska szarość

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten pierwszy budynek wygląda genialnie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Elewacja budynku z pierwszego zdjęcia niesamowita!!!:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna sprawa , w Polsce mogły by być takie dekoracje ;) Super sprawa.
  ___________
  PPHU-ROMAR

  OdpowiedzUsuń
 9. Ucieczka od klasycznej szarości. W końcu..
  __________
  PSG Systems

  OdpowiedzUsuń
 10. Moim zdaniem takie kolorowe elewacje to świetny pomysł. U mnie w mieście działa graficiarz, który przepięknie maluje elewacje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiele jest takich blogów, ale ten jest wyjątkowy i zawsze znajdzie się tu wiele inspiracji. Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 12. A u nas w mieście za to wszystkie blogi szare albo brudne :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajnie, że i u nas coraz częściej pozwala się artystom, także tym ulicznym robić murale i graffiti w określonych miejscach.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wygląda to naprawdę bardzo fajnie ! Szarość i brud zażegnane !

  OdpowiedzUsuń
 15. Niebiesko-różowy budynek całkowicie skradł moje serce!

  OdpowiedzUsuń
 16. Mogłabym mieszkać w takim wesołym budyneczku, jak ten pierwszy :D

  OdpowiedzUsuń

Instagram