Mieszkanie dwupokojowe

Mieszkanie 40m2

Czy opłaca się kupować małe mieszkanie?

Mieszkanie kupujemy przede wszystkim dla siebie i każdy z nas ma inne potrzeby. Jeśli myślimy także o „opłacalności” naszej decyzji to zdarza się, że zakup jest także wynikiem kalkulacji. Czy opłaca się kupować małe mieszkanie?
Według mnie tak. Jednak powiem Wam, że jeśli ktoś myśli inaczej to też ma racje. Dlaczego? Bo każdy ma inne potrzeby, plany i doświadczenia życiowe. Niektórzy zarabiają wynajmując duże mieszkanie na pokoje, inni remontując i sprzedając małe mieszkania do 40 m2. Choć pandemia zmieniła dużo branż, mieszkania nadal drożeją i chętnych na inwestowanie w rynek nieruchomości nie brakuje.

Metraż to nie wszystko

W dużych miastach często mieszkamy na mniejszych powierzchniach. Metraż nie jest jedynym czynnikiem determinującym jakość życia w naszym domu. Mieszkanie o małej powierzchni wcale nie musi nas przytłaczać. Wszystko zależy od jego rozplanowania i aranżacji. W mieszkaniu do 40m2 z powodzeniem można zaaranżować wygodne dwa pokoje z osobną kuchnią lub aneksem kuchennym.

Mieszkanie nie musi być jedno „na całe życie

I o tym należy pamiętać. Mieszkanie możemy zawsze zmienić. Mniejszy metraż to mniejsze koszty typu: mniejszy kredyt, opłaty miesięczne, podatek od nieruchomości. Zawsze nadwyżkę uzyskaną w ten sposób możemy „odłożyć” i przeznaczyć np. na wpłatę własną na kolejne mieszkanie. Najlepiej kupić mieszkanie dostosowane do aktualnych potrzeb, a gdy potrzeby się zmienią, zawsze można sprzedać lub wynająć małe mieszkanie i pomyśleć o czymś większym. Zdarza się, że kupując większe mieszkania musimy wręcz wyrzekać się wszystkich przyjemności, typu wyjazd wakacyjny, wyjście do kina. Kupując mniejszy lokal możemy tego uniknąć.

Co więcej nadal małe mieszkania sprzedają się bardzo dobrze, a często im mniejszy lokal tym wyższa cena za metr 2. Szczególnie widać to przeglądając oferty deweloperów.

Dotychczas małe mieszkania w dużych miastach (szczególnie w centrach lub blisko uczelni) to była doskonała inwestycja, ceny rosły z roku na rok, a chętnych w przypadku możliwości wynajmu nie brakowało. W przypadku wynajmu metraż nie ma aż tak bardzo „przełożenia” na metr lokalu. Bardziej liczy się lokalizacja, wyposażenie itp.

Czy wiecie, że zgodnie z normami europejskimi na dwie dorosłe osoby powinny przypadać minimum dwa pokoje, a na rodzinę z jednym dzieckiem minimum trzy pokoje?

Małe mieszkanie bywa sporym wyzwaniem aranżacyjnym. Skandynawki styl to nadal najmodniejszy trend w aranżacji małych mieszkań. Jasne kolory, naturalne materiały to wszystko ma znaczenie przy urządzaniu małego wnętrza.

Spójrzcie na tą 40m2 przestrzeń: salon, kuchnia, sypialnia i łazienka. Cyba da się żyć 🙂

Pamiętajmy, że w niewielkim mieszkaniu warto powalczyć o dobrze rozplanowany każdy centymetr kwadratowy. Podczas planowania zabudowy: kuchni i szaf warto zadbać o to, by projekt sięgał aż po sam sufit.

Stare kojarzone z prl-em sposoby mogą się sprawdzić: pawlacze, meblościanki lub drzwi przesuwne (nie tylko takie w harmonijkę, ale także te w nowoczesnym wydaniu).

W małym mieszkaniu warto postawić na dobrze rozplanowaną przestrzeń wspólną, ale warto korzystać z każdej przestrzeni. Balkon przy dobrej pogodzie może pełnić funkcję jadalni, albo domowego biura. Warto także tę część małego mieszkania dobrze zaaranżować!

zdjęcia @reveny.se – zamieszczone za zgodą

16 komentarzy

  • Monika228

    Super narożnik, mam w salonie podobny od Puszmana 🙂 Model Amare przemówił do mnie całkowicie i idealnie wpasował się do salonu, w którym są białe ściany, podobnie jak u Ciebie 🙂

  • Piotrek

    Moim zdaniem opłaca się kupować małe mieszkanie, a te, które tutaj widzimy jest świetnie zaaranżowane. Widok z balkonu mnie przekonuje 🙂

  • Judyta Gałagórka

    Sama mam małe mieszkanie i również jestem tego zdania, że takie wnętrze da się bardzo dobrze zaaranżować. Pozdrawiam 🙂

  • bilbordy reklamowe

    Ciekawy wpis. Zgadzam się z tym, że jeśli już kupujemy mniejsze mieszkanie to trzeba dobrze przemyśleć jego rozplanowanie, ale podobnie jest chyba też nawet w większych mieszkaniach. Wkońcu chcemy, aby było nam wygodnie.

  • granmar

    Małe mieszkanie – jak najbardziej. Teoretycznie, gdybym nie miał rodziny to sam bym wolał mieć 50-60m2 niż 100-120m2. Zawsze to łatwiej odwalić coś ekskluzywnego, np. całą kuchnię w granicie (blaty, podłogi), bajery w łazience, ogromne łóżko tylko dla siebie 😉 Fajny artykuł i fajna aranżacja, pozdrawiam!

  • Waldemar

    Piękne są aranżacje małych mieszkań, sam mam kawalerkę i cieszę się z tego, że wystarczy naprawdę niewiele aby efekt był kapitalny 🙂

  • Majka

    Zawsze opłaca się brac takie mieszkanie jakiego potrzebujemy w danej chwili, byle w dobrej lokalizacji i przyzwoitym standardzie. Małe mają tą zaletę że szybko się sprzedają lub wynajmują. Grunt to nie przeinwestować w przypadku krótkotrwałego zamieszkania, lub kupić takie które wymaga tylko kosmetyki a nie generalnego remontu.

  • Małgorzata Wrocław

    Mieszkanie jest ładnie urządzone, fajnie wyglądają te delikatne firany okienne w sypialni i jasne zasłony. Wiadomo biel optycznie powiększa, jednak 40 metrów, dla rodziny z dziećmi, lub tylko jednym dzieckiem, to klaustrofobia gwarantowana. 🙂
    Pozdrawiam Małgorzata z Wrocławia

  • Nesza

    Urządzenie małego mieszkania jest dużym problemem dlatego warto czytać poradniki na blogach wnętrzarskich, w których dowiemy się jak najefektywniej wykorzystać dostępną dla nas przestrzeń domową.

  • PatrycjaS

    Styl skandynawski to świetny pomysł na aranżację wnętrza. Mi się on osobiście bardzo podoba. Doceniam w nim tą prostotę i minimalizm, który bardzo wpasowuje się w mój gust. W pomyśle na aranżację balkonu jestem zakochana! Wygląda przepięknie 🙂

  • Anka

    wszystko bardzo fajnie opisane. Uwielbiam wręcz styl skandynawski w domu, czy mieszkaniu. Zawsze otwarta i jasna przestrzeń która mnie otacza, drewno połączone z bielą, które dają ładny wystrój. Bardzo fajne projekty ma również https://www.alinabadora.pl/ zobaczcie sami jak fajnie wszystko dopasowuje i oceńcie nie pożałujecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *