DOM

Ocieplenie domu

Obecnie mamy sezon letni, ale właśnie teraz jest czas na zastanowienie się nad kosztami ogrzewania w sezonie jesienno – zimowym. Warto rozważyć czy nasz dom nie wymaga ocieplenia, co skutkuje oszczędnościami rzędu nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Remont nie kosztuje mało, ale na przestrzeni lat z pewnością zwróci się z nawiązką.

Zatem właściciele starszych domów mogą je docieplić w dość prosty sposób. Do tego można zmienić i odświeżyć wygląd budynku.
Jeśli ocieplenie domu planujemy dopiero w kolejnym sezonie grzewczym to warto zlecić wcześniej specjalistycznej firmie tzw. “audyt energetyczny”. Dokładnie będziemy wiedzieć skąd “ucieka” najwięcej ciepła z budynku, tak by nasze prace były skuteczne.

Ocieplanie domu, jaki materiał zastosować: wełnę, styropian, piankę?
Zdecydowaną większość budynków w Polsce ociepla się styropianem lub wełną mineralną., które charakteryzują się porównywalnymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Wełna mineralna to materiał niepalny i odporny na wysoką temperaturę, łatwo go dopasować do izolowanego miejsca.

Styropian natomiast jest lekki i przede wszystkim tańszy. Ponadto jest prostoty w obróbce i montażu.
Innym materiałem do ocieplania budynku są pianki: poliuretanowa lub polietylenowa. Nadal jednak to materiał relatywnie drogi, zatem mało popularny. Piankę można ją nakładać metodą natryskową. Dzięki temu można ją w miejscach, gdzie trudno ułożyć tradycyjne ocieplenie, więcej informacji na http://cels.pl/ocieplanie-piana/

Przed rozpoczęciem prac remontowych w zakresie ocieplenia domu, należy odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być ono przede wszystkim równe i stabilne, oczyszczone z glonów i innej roślinności itp.
Ważne są także odpowiednie warunki atmosferyczne. Najlepiej gdy na zewnątrz w zakresie 5–25°C. Najlepszą porą do prac termoizolacyjnych jest późna wiosna, wczesne lato lub jesień.

Budynek można też ocieplić od wewnątrz. W tym celu należy zastosować wełnę mineralną lub bloczki z betonu komórkowego.

Tego typu metoda ocieplania domu polecana jest tylko w wyjątkowych przypadkach, gdyż nie jest tak skuteczna jak tradycyjne metody. Najczęściej gdy dom znajduje się pod nadzorem konserwatorskim i nie można zmienić jego elewacji.
Jaki jest koszt ocieplenia domu? Przyjmuje się, że minimum kilka tysięcy złotych, a dla budynku o powierzchni około 200m2 koszt to ok. 20.000 zł.

605 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.