DOM

Jak wybrać projekt domu z garażem?

Wybranie projektu domu z garażem, to decyzja na całe życie. Dlatego warto dobrze zastanowić się przed jej podjęciem. Zminimalizuje to ryzyko niezadowolenia w przyszłości. W tym artykule znajdziesz kilka rad, które pomogą Ci w podjęciu najlepszej możliwej decyzji.

Kluczowe pytanie

Kluczową decyzją podczas wybierania projektu domu z garażem jest liczba stanowisk na samochody w garażu. Wybierając spośród gotowych projektów, tak naprawdę masz w zasadzie dwie opcje: projekt domu z jednym stanowiskiem na samochód lub z dwoma stanowiskami. Jeżeli potrzebujesz więcej miejsc na auta, to możesz mieć kłopot ze znalezieniem gotowego projektu domu z garażem. W takiej sytuacji pozostaje Ci skorzystanie z usług projektanta. Ewentualnie możesz rozważyć postawienie dodatkowego budynku gospodarczego na podwórku. Odpowiadając na to pytanie, warto myśleć przyszłościowo — być może teraz posiadasz tylko jedno stanowisko, jednak w przyszłości będzie Ci potrzebne drugie. Pamiętaj, że w garażu z dwoma stanowiskami zawsze może stać jedno auto, ale jeżeli w garażu jest miejsce na tylko jeden samochód, to dwa się tam niestety nie zmieszczą. Wtedy pozostaje Ci tylko postawienie wiaty albo budynku gospodarczego.

Ogólny wygląd

Bardzo ważne jest, żebyś znał swoje oczekiwania co do ogólnego wyglądu domu. Kluczowa kwestia to czy chcesz mieć dom parterowy, czy też wolisz piętrowy projekt domu z garażem, a może chcesz mieć parter z poddaszem? Jeżeli stawiasz na konstrukcję piętrową, to wolisz, żeby nad garażem były pokoje użytkowe, czy też pusta przestrzeń? Oczywiście, jeżeli masz już z góry ustalone oczekiwania co do wyglądu domu, chcesz, żeby np. był to dom w stylu nowoczesnym, albo podoba Ci się styl skandynawski, to też warto zwracać na to uwagę i dobierać projekty, które spełniają Twoje wymagania. Jednak najważniejsze są kwestie związane z bryłą domu, ponieważ ona w ogromnym stopniu determinuje wygląd budynku.

Nie bój się zmieniać koncepcji

Wiele osób sztywno podchodzi do tego, co ustalili przed chwilą, natomiast warto być elastycznym. Przeglądając projekty domów z garażem, zaczniesz zauważać, że pewne rozwiązania Ci się podobają bardziej, a inne mniej. Może się okazać, że część aspektów, które początkowo planowałeś, ostatecznie Ci się nie spodoba. Po co w takim razie w ogóle zapisywać swoje oczekiwania? Żeby łatwiej było znaleźć odpowiedni projekt domu z garażem. W internecie znajdziesz tysiące różnych projektów i przeglądanie każdego z nich byłoby męczące. Warto również zauważyć, że w przypadku większości osób ich oczekiwania nie zmienią się nagle o 180 stopni. Najczęściej zmieniają się oczekiwania jedynie co szczegółów np. osoby, którym marzył się nowoczesny dom z płaskim dachem, stwierdzą, że jednak o wiele lepiej wygląda dach dwuspadowy. Nie należy się trzymać na siłę ustalonych kryteriów, jednocześnie pamiętaj też o tym, żeby decyzje nie były pochopne. Tutaj znajdziesz rozmaite projekty domów z garażem . Jeżeli nagle spodobał Ci się pewien projekt domu, to zanim się na niego zdecydujesz, zastanów się, czy aby na pewno jest to dobra decyzja i czy tego oczekujesz.

Pamiętaj o możliwych modyfikacjach

Warto również przypomnieć o tym, że gdy zamawiasz gotowy projekt domu z garażem, to zwykle możesz w nim wprowadzić modyfikacje. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele osób jest raczej zadowolonych z wybranego projektu, jednak np. chciałyby, żeby układ pomieszczeń był trochę inny, potrzebują dodatkowego pomieszczenia, czy też uważają, że liczba łazienek jest zbyt duża. Oczywiście nie każdą zmianę w projekcie można wykonać, jeżeli chcesz ingerować w ściany nośne, to jest duże prawdopodobieństwo, że się to nie powiedzie. Jednak bardzo wiele zmian może się udać. Dlatego, jeżeli podoba Ci się jakiś projekt i chcesz w nim coś zmienić, to napisz do firmy i po prostu spytaj się, czy wprowadzenie zmian jest możliwe.

Podsumowanie

Wybranie odpowiedniego projektu domu z garażem nie jest łatwą decyzją. Dlatego też warto poświęcić na jej podjęcie odpowiednią ilość czasu. Podczas wyboru najlepiej kierować sercem, jednocześnie ten wybór powinien być kontrolowany przez rozum.

8 komentarzy

 • Tombet

  Na etapie projektu trzeba zadbać dosłownie o wszystko. Zmiany lepiej wykonywać na etapie projektowania, modyfikacje na bieżąco uchronią przed nie potrzebnymi wydatkami 😉

 • WnętrzaDlaCiebie

  Wybór projektu domu jest nie lada wyzwaniem, a co dopiero wybór lokum z garażem 🙂 myślę jednak, że dzięki Twojemu mini poradnikowi podjęcie decyzji będzie o wiele łatwiejsze

 • Wiktoria

  W skandynawi budowanie garażu w obrębie budynku nie wystepuje. Może gdy samochody elektryczne zaczną stanowić większy procent to się zmieni. Tak czy inaczej wszelkiej maści opary z samochodów nie są zbyt zdrowe, choć wsiadanie do ciepłego auta bez wychodzenia z domu to czysta wygoda.

 • OlaK

  Bardzo fajny wpis, pokazuje w nim Pani wszystkie najistotniejsze kwestie. W tym momencie jest taki wybór projektów domów, że trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu, żeby wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Niemniej jednak warto się dobrze zastanowić, bo przecież chodzi o dom, w którym chcemy mieszkać przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *