Gadżety,  Kawalerka, mieszkanie jednopokojowe

Aneks kuchenny w kawalerce, czy to dobry sposób na powiększenie przestrzeni?

Kawalerki, szczególne w dużych miastach to mieszkania zamieszkiwane zarówno przez osoby młode: studentów, uczniów, ale także starsze samotne, czy   nawet małżeństwa z dzieckiem. Niestety nadal ceny mieszkań w większości miast to relatywnie wysokie, dlatego jeśli do posiłkujemy się przy zakupie kredytem hipotecznym, każdy metr mieszkania dosłownie może być na „wagę złota”.
Jeżeli jesteśmy właścicielami jednopokojowego mieszkania, to często szukamy pomysłów na to jak zaaranżować przestrzeń, by wydawała się choć optycznie większa. Wiadomo, że sposobu na jej „rozciągnięcie” nie ma 🙂

Oczywiście zawsze sprawdzą się jasne kolory, oraz skandynawski styl w aranżacji wnętrz czyli niezawodny sposób na przestronne i przytulne wnętrze: białe ściany, beżowa podłoga. Jednak czy połączenie kuchni z pokojem na tak małej
powierzchni jest dobrym sposobem?
Jeśli lubimy otwarte mieszkania, to z pewnością jest to dobry sposób. Zamienimy małe pomieszczenia, które przy niewielkich metrażach, może sprawiać wrażenie wręcz „klikowate”. Oczywiście wiele zależy od rozkładu mieszkania, nie zawsze możliwe stanie się wyburzenie ścian. Są osoby, które zwyczajnie lubią mieć odrębne pomieszczenie kuchnię, a nie  bardzo popularne obecnie aneksy kuchenne.  W związku z tym najważniejsze jest to co nam się podoba i w jakich mieszkaniach czujemy się dobrze. Jeśli zostawimy odrębne pomieszczenie, to jeśli nie mieszkamy sami, może być to dobra alternatywa, na skorzystanie z kuchni jako pokoju do pracy, w przypadku gdy druga osoba ogląda tv czy relaksuje się.
Co więcej mając jedno pomieszczenie  – pokój z aneksem kuchennym nie ukryjemy zaległej kuchennej pracy „przed sobą”. Siedząc na sofie, nadal będziemy widzieć brudne naczynia, dlatego bardzo istotne jest regularne sprzątanie.
Warto także przy kuchenne szafki były w stylistyce pasującej do reszty pokoju, dlatego w kawalerce dobrze się sprawdzi popularna biała kuchnia.
Dla niezdecydowanych polecam obejrzeć zdjęcia przedstawionej aranżacji – skandynawskiej kawalerki. Patrząc na zdjęcia pokoju, można odnieść wrażenie, że mieszkanie wcale nie jest takie małe. Zmieściła się tutaj szara tekstylna sofa, kolorowe dekoracje, aneks kuchenny: białe szafki, drewniany blat, a nawet stół. Pokój wydaje się być przestronny i jasny, pomimo tego, że ma tylko jedno okno. Natomiast łóżko umieszczono już trochę nietypowo, bo w korytarzu. Na małej przestrzeni każdy kreatywny pomysł na jej aranżację może się sprawdzić, o ile właściciele lub użytkownicy mieszkania czują się w nim dobrze!
źródło zdjęć agencja 55kvadrat.se /fotograf Anders Bergstedt (zamieszczone za uprzednią zgodą)
photo by / from the website of the agency 55kvadrat.se
photographer  Anders Bergstedt

6 komentarzy

  • Mebelio

    Większość uważa aneks kuchenny jako coś całkiem spoko (przecież nie trzeba kolejnego pomieszczenia na kuchnię), dopóki sami nie zamieszkają w takim mieszkaniu. Tak było ze mną i zdania już nigdy nie zmienię. Tylko kuchnia pełnowymiarowa, niekoniecznie z niepoliczalną ilością miejsca (żeby mieściło się to, co niezbędne) i stół. Jedzenie w sypialni nie jest wcale spoko. Są aneksy przemyślane, jednak zwykle to jest mały kącik, albo troszkę blatu w przedpokoju.

  • Weronika

    To wszystko bardzo ładnie wygląda. Świetna aranżacja. Ale co do samego konceptu aneksu kuchennego też mam wątpliwości. w bardzo małym mieszkaniu, gdzie dodatkowo brak oddzielnej kuchni, bardzo trudno jest nie dopuścić do tego, żeby zapachy z kuchni nie rozprzestrzeniły się po całym domu.

  • Emako 10% rabatu dla bloggerów - EM10ALL

    Piękna aranżacja. I ta podłoga… śliczna…;) A z takim wystrojem to kawalerka nie wygląda jak kawalerka, tylko jak prawdziwe mieszkanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *