Bez kategorii

Mieszkanie w stylu skandynawskim

 

Skandynawski sposób na wykończenie wnętrz – prosty, funkcjonalny i elegancki, od dłuższego czasu zdobywa rzesze swoich zwolenników. Charakteryzuje się oszczędnością barw i ograniczeniem formy. Nie oznacza to jednak, że północny styl musi być surowy i zimny, ponieważ ponadczasowa biel łączona jest coraz częściej z kolorowymi akcentami.

Wymarzony północny klimat wnętrza można wprowadzić zarówno w małych mieszkaniach, przestronnych domach, jak i nowoczesnych apartamentowcach. Wystarczy trzymać się kilku zasad, by cieszyćsię mieszkaniem podobnym do naszych skandynawskich sąsiadów.

Podłoga

Podstawą mieszkania rodem z Norwegii czy Szwecji jest odpowiednio dobrana podłoga.Skandynawski design opiera się na naturalnym doborze materiałów, dlatego podstawą jest drewno, które nadaje wnętrzu ciepłego i przyjaznego klimatu. Najlepiej sprawdzają się jasne barwy,które odbijają światło sprawiając, że mieszkanie wydaje się większe. Ważne jest także samo ułożenie podłogi, a pożądany efekt uzyskamy kładąc klasyczne, sękate deski podłogowe.

Wnętrze

Aranżację mieszkania nawiązującego do rozwiązań z północy cechuje minimalizm i oszczędność formy, dlatego sprawia wrażenie przestronnego i harmonijnego. Jasna przestrzeń to jednak nie wszystko, bowiem skandynawski sekret tkwi w szczegółach. Dodatki nadająindywidualnego stylu. Świetnie podkreślają go np. naturalne tkaniny – len i bawełna. Zarówno proste wzory, jak i oryginalne zdobienia pasują do surowych wnętrz, ważne, żeby miały wyraziste kolory. Dobrym pomysłem są też barwne dodatki na ścianach – zdjęcia, półka z książkami czy obraz.

Wyposażenie

Skandynawskie mieszkania stawiająna proste, ale wygodne meble. Dobrym rozwiązaniem są rozkładane, modułowe sofy. Północny styl to oszczędność formy, dlatego źle wyglądają masywne stoły czy fotele o ciemnych, skórzanych obiciach. W kuchni też stawiamy na lekkie, łatwe do przenoszenia wyposażenie, a drewniane blaty i stół będą dopełnieniem całości.

Ważne jest także oświetlenie. Nie należy z nim przesadzać, bowiem wnętrze samo w sobie jest jasne, dlatego silneświatło ogólne może ustąpić miejsca oświetleniu punktowemu. Świetnie w północny klimat wpisuje się lampa zawieszona nad stołem w jadalni.

Jeżeli myślimy o ciężkich zasłonach i długich firanach, raczej trzeba będzie z nich zrezygnować. Skandynawowie nie używają ich w swoich mieszkaniach, by jak najwięcej światła mogło dostawaćsię do środka. Zastąpić je natomiast mogą przepuszczające światło rolety lubżaluzje.

Co można znaleźć w Castoramie

Skandynawski design mieszkań na dobre wpisał się w kanony aranżacji wnętrz. Każdy, kto chciałby zmienić swoje cztery kąty zgodnie z północną estetyką może to uczynić nawet, jeżeli nie dysponuje wysokim budżetem. Odpowiednie lampy, materiał na podłogę czy farby można znaleźć w Castoramie, która właśnie obchodzi urodziny i już od siedemnastu lat doradza, jak budować,remontować i urządzać.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *