DOM,  Kawalerka, mieszkanie jednopokojowe,  Mieszkanie dwupokojowe

Wnętrza w stylu skandynawskim

Gdy prezentuje na blogu wnętrza w stylu skandynawskim to mam najwięcej „wejść” na takie posty. Rozumiem przez to, że muszą zwracać Waszą uwagę, jesteście ciekawi jak wyglądają inne pomieszczenia w prezentowanym mieszkaniu.  Dlaczego tak jest ?  Styl skandynawski to  naturalność, prostota, bezpretensjonalność.
Są to cechy, dzięki którym styl skandynawski zawdzięcza taką popularność.
Mieszkania urządzone w stylu skandynawskim są ponadto jasne, przestronne, przytulne i ponadczasowe. Czy to właśnie w tym „tkwi ich sekret”?
Styl (zgodnie z nazwą) powstał w Skandynawii. Wiadomo, że w tym obszarze geograficznym zimy są długie, a wieczory (dość wcześnie) ciemne. Skandynawowie postawili więc na dużą ilość bieli we wnętrzach mieszkań i domów, a także duże okna, by wprowadzały do wnętrza naturalne światło. Często nie są one osłonięte zasłonami ani firanami, najczęściej stosowana jest zwijana roleta.
Skandynawowie oszczędnie dobierają meble i dodatki we wnętrzach. Meble najczęściej wykonane są z jasnego drewna, tak jak i podłoga (drewniana, często bielona). Dodatki: tkaniny w postaci zasłon, okryć, poduszek najczęściej są z naturalnych materiałów, a inne ozdoby w postaci figurek, książek, obrazków przeważnie są doskonale dobrane przy zachowaniu zasady minimalizmu „im mniej tym lepiej” lub „mniej znaczy więcej”.
Charakterystyczne dla stylu minimalistycznego jest oszczędne umieszczanie mebli we wnętrzu, jak i innych sprzętów, dlatego doskonale sprawdza się w niewielkich mieszkaniach.
W efekcie skandynawskie mieszkania są ponadczasowe, nie podążają „ślepo” za modą i nie epatują bogactwem. Wnętrza mieszkań i domów są wygodne, przytulne i przyjazne dzieciom.

Według mnie fenomen tego stylu polega na obecności białych ścian i niewielkiej ilości drewnianych mebli. Na takiej „bazie” z łatwością możemy wyeksponować wszelkie dekoracje, w także niewielkim kosztem  łatwo je zmienić, tworząc nową przestrzeń do życia.  Z moich „blogowych statystyk” wynika, iż wolicie je bardziej niż luksusowe domy 🙂

10 komentarzy

  • Anna P.

    Ależ to piękne wszystko jest, a najciekawsze to to, że absolutnie nie czuć w tym stylu chłodu. Mimo bieli jest ciepły. Albo mam takie wrażenie 🙂

  • kasia

    Faktycznie, jest pewien fenomen tego stylu. Ja osobiście lubię te duże okna, bo wpada przez nie moc światła. Łatwo go zastosować w domu za niewielkie w sumie pieniądze; można ustawić kilka mebli, które nie są "kompletami" i w dodatku jeśli to meble używane, to chyba jeszcze lepiej dla stylu :-). Sądzę, że jego popularność częściowo wynika z jego dostępności, to ważne szczególnie dla młodych.

  • AniaMaKota :o)

    Dokładnie, to są ponadczasowe wnętrza, zwłaszcza jeśli nie goni się za trendami tylko kupuje to co będzie użyteczne i uniwersalne. Można je łączyć , ustawiać, przestawiać i na nowo aranżować pomieszczenia, a na dodatek biel, którą lubię, powiększa nawet małą klitkę. Ikea nam trochę przybliżyła skandynawskie klimaty :o), bo te PRL-owskie meblościanki to był koszmar minionych lat.

    Często natomiast w prezentacja tych wnętrz zadziwia mnie to, gdzie ci ludzie chowają różne rzeczy, bo i owszem kanapa, stolik, stół, szafka pod telewizor jest , ale już obszerna szafa czy ciekawe rozwiązania schowków już nie bardzo :o) . Czy oni mają inna mentalność i chęć posiadania mniejszą, czy to my Polacy jesteśmy " zbieraczami" i wynieśliśmy z domu, że nie wszystko jest dostępne i lepiej nie wyrzucać….

  • Marika

    Nie dziwi mnie to wcale, że takie posty mają najwięcej wejść 🙂 Od kilku lat próbuje przy różnych remontach przerabiać pomieszczenia w domu na tą modłę. Prostota i styl to jest to co charakteryzuje styk skandynawski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *