DOM

Kupujemy mieszkanie

Temat aranżacji wnętrz często pojawia się w kontekście zakupu mieszkania czy domu. Szczególnie jeśli pierwszy raz stajemy się stroną transakcji sprzedaży możemy czuć się “zagubieni” w świecie formalności.

Oczywiście najlepiej jeśli możemy pozwolić sobie na zakup mieszkania “za gotówkę”, ale nawet bez własnego kapitału staniemy się właścicielami nieruchomości. Banki prześcigają się w ofertach, jednak niezbędna jest tzw. “zdolność kredytowa” czyli odpowiednie zarobki.

Pamiętajmy, że przy zakupie mieszkania nie ominą nas dodatkowe koszty, jak opłaty notarialne, ewentualna prowizja dla pośrednika (agencji nieruchomości) czy w przypadku finansowania zewnętrznego koszty wyceny nieruchomości przez bank, ubezpieczenia itp.

Koszt zarówno opłaty notarialnej, jak i opłaty dla agencji nieruchomości jest uzależniony od wartości mieszkania czy domu, ale średnio to co najmniej kilka tysięcy złotych.

Kupujemy mieszkanie – formalności

Mieszkanie możemy kupić z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W pierwszym przypadku akt notarialny jest podpisywany po przekazaniu należności, w drugim przypadku (najczęściej) po sporządzeniu i podpisaniu aktu przekazuje się (najczęściej w formie przelewu) zapłatę.

Jeśli proces kupna mieszkania wydaje się Wam skomplikowany zachęcam do przeczytania artykułu na http://cordiapolska.pl/blog/2018/07/01/kupno-mieszkania-za-gotowke-krok-kroku/

Kupujemy mieszkanie – remont od czego zacząć

Długo wyczekiwana chwila, trochę formalności i sporo kosztów. W końcu dysponujemy kluczami do naszego nowego lokum. Rzadko zdarza się, że przed wprowadzeniem nie zmieniamy nic po poprzednim lokatorze (jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego).

Od czego zacząć remont? Najważniejszy jest dobry plan, “chaotycznie” działanie zwiększa koszty i powoduje, że prace męczą nas jeszcze bardziej. Dobry grafik prac wspiera działanie zorganizowane, które nie powoduje niszczenie elementów już gotowych.

Oczywiście równie ważny jest pomysł na aranżację wnętrz, jeśli nie planujemy zatrudniać architekta wnętrz to warto przejrzeć magazyny wnętrzarskie lub katalogi branżowe. Na szczęście w wielu marketach budowlanych i sklepach wnętrzarskich można oddać lub wymienić niepotrzebne/ nie pasujące produkty, jednak spójna koncepcja pozwoli nam zaoszczędzenie sporo czasu i pieniędzy.

Ile kosztuje wykończenie wnętrza?

Tu wiele zależy od preferencji, ale średnio należy liczyć ok. 8.000-10.000 zł za pomieszczenie, co najmniej 350 zł z metra za samą podłogę i ściany.

Oczywiście bardzo trudno pisać o cenach, bo zarówno materiały, jak i meble mogą się diametralnie różnić ceną.

Jakich prac po zakupie mieszkania z rynku wtórnego (jak i pierwotnego) trudno uniknąć?

Raczej niezbędne przy kupnie mieszkania okaże się malowanie ścian, wymiana (lub położenie) podłogi (cyklinowanie parkietów), w łazience wymiana (lub montaż) płytek i ceramiki łazienkowej, w kuchni natomiast montaż szafek wraz z niezbędnym sprzętem. Na początku warto zaplanować roboty najtrudniejsze, jak poprawki instalacji elektrycznej, prace glazurnicze czy równanie ścian. Aspekty związane z dekorowaniem mieszkania zawsze zostawiamy na zakończenie remontu.

Jeśli remont wykonujemy samodzielnie to pamiętajmy, że materiału np. paneli czy kafli zwykle należy kupić o 10–15 % więcej. Internet jest pełen rad i pomysłów jak wykonać remont mieszkania (zarówno inspiracji, jak i praktycznych filmów na youtube). Jeśli dysponujemy dużym budżetem, a małą ilością czasu to warto skorzystać z usług profesjonalistów. Są one jednak dość kosztowne, cena za projekt architektoniczny najczęściej jest uzależniona od metrażu, ale to zdecydowanie około kilka tysięcy złotych, tak samo jak koszt prac ekipy remontowej.

Zakup i aranżacja mieszkania to daje nam jednak olbrzymią satysfakcję. Zdarza się, że po tym jak uda się zaspokoić własne potrzeby lokalowe, planujemy i realizujemy kolejne inwestycje, w końcu mieszkanie w dobrej lokalizacji to pomysł na stosunkowo bezpieczną lokatę kapitału!

zdjęcia autorstwa szwedzkiej agencji reveny (zamieszczone za zgodą autora)

8 komentarzy

  • Adare

    Również uważam że jeśli chodzi o wykończenie wnętrz to najważniejsze na początku to zrobić plan działania, aby nie generować potem dodatkowych kosztów. Chaotyczność tutaj naprawdę jest bardzo niedobra. Bardzo przydatny wpis 🙂

  • Marek

    KUpując mieszkanie warto zwrócić uwagę na lokalizację i łatwość dostepu do komunikacji i ważnych dla rodziny miejsc (szpital, kościół, szkoła). Zgadzam się z tym, że aranżacja wnętrza sprawia wielką frajdę i jest jedną z przyjemniejszych czynności.

  • Dariusz

    Świetne wskazówki na temat zakupu i aranżacji mieszkania. Tak jak we wpisie jest wspomniane, odpowiedni plan daje naprawdę dużo i pozwala na oszczędzanie pieniędzy. Jeśli wszystko robione jest na raz, chaotycznie to narażamy się na dodatkowe koszty.

  • Adrian

    Z żoną właśnie szukamy idealnego miejsca dla siebie i muszę przyznać, że lekko nie jest 🙂 Wybierając mieszkanie trzeba zwracać uwagę na naprawdę wiele rzeczy, na przykład na sąsiadów, metraż, bliskość centrum itp. W poprzednim mieszkaniu nie wróciliśmy uwagi na sąsiadów i to był duży błąd.

  • Marek

    Dla mnie olbrzymią satysfakcją jest tworzenie biblioreczki domowej i pod tym kątem zakupu mebli do pokoju. Warto zostawic cos po sobie, a dodam, że rodziny nie będę zakładał.

  • Natalia

    Oczywiście najdroższe do wykończenia jest kuchnia i łazienka i spokojnie mogą podbić potrzebny budżet o 20-40 tysięcy. To też kupując na rynku wtórnym warto zwrócić uwagę na właśnie te dwa pomieszczenia.

  • Wiktoria

    Zakup mieszkania to wbrew pozorom skomplikowany proces. Trzeba być dobrze zorientowanym w dokumentacji, a przede wszystkim w kwestii finansowej, jeśli chcemy brać kredyt. Każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu, jednak ceny za własne cztery kąty są coraz wyższe. Warto jednak pracować na swoje marzenia i dążyć do tego, by w przyszłości mieć coś swojego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *