DOM

Ogród zimowy na tarasie

Sezon na spędzanie czasu w ogrodzie w tym roku już się zakończył. Jeśli jest słoneczny dzień, można jeszcze wykonywać prace porządkowe. Jednak jest rozwiązanie na to, by cieszyć się roślinami cały rok – ogród zimowy! Możemy go uzyskać przebudowując taras i w ten sposób powiększyć też powierzchnię użytkową domu.
 

Ważnym elementem jest także wybór położenia ogrodu zimowego, o ile taki wybór w ogóle mamy. Wschodnia lub zachodnia strona domu to najlepsze miejsce, dzięki umiarkowanej ilości wpadającego do wnętrza słońca, mamy możliwość urządzenia w nim zarówno popołudniowego salonu wypoczynkowego, jak i porannej jadalni.

Ogród zimowy zlokalizowany od południa może stać się miejscem na uprawę egzotycznych kwiatów i roślin, z uwagi na dużą ilość promieni słonecznych. Najmniej korzystne jest usytuowanie ogrodu zimowego od strony północnej, ze względu na  niewielką ilość słońca. Natomiast taki ogród zimowy może zapewnić doskonałą osłonę przed wnikaniem chłodu do domu w okresie jesienno-zimowym. Oczywiście  ogród zimowy powinien być ładnie wkomponowany w bryłę domu.

Warto przyjrzeć się tej aranżacji, czyli salon z przedłużeniem strefy wypoczynkowej czyli ogrodem zimowym na tarasie.

Ogród zimowy na tarasie – ważna jest także wentylacja

Wybór optymalnego sposobu wentylacji ogrodu zimowego często zależy od jego lokalizacji, jeśli jest on mocno nasłoneczniony najlepiej zainstalować wentylację mechaniczną, natomiast gdy ogród będzie pełnił funkcję salonu, można rozważyć instalację klimatyzacji.
 

Ogród zimowy na tarasie – ogrzewanie

W okresie zimowym natomiast bardzo ważne jest ogrzewanie. Można zastosować ogrzewanie podłogowe, które zapewnia w miarę równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu. Można także zainstalować grzejniki kanałowe.

Ogród zimowy na tarasie – okna

Najistotniejszym elementem jest sama konstrukcja, w której częścią są oczywiście okna, ale także fundament, dach i ocieplenie (blacha, izolacja). Koszt budowy jest stosunkowo wysoki, ale w późniejszym czasie zostanie zbilansowany przez przyjemność, którą zapewni nam spędzanie czasu w ogrodzie zimowym!
zdjęcia z bloga cocokelley.com (zamieszczone za zgodą)
via kml design

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *