Gadżety,  Mieszkanie dwupokojowe

Mieszkanie – okna bez firanek i zasłon

Okna bez zasłon i firanek – lubicie takie rozwiązania? Czy jesteście zwolennikami “solidnego” dekorowania okna, by sąsiedzi i przechodnie nie widzieli co się dzieje w Waszym domu/ mieszkaniu?

Jeśli dopiero jesteście na etapie aranżacji własnego mieszkania, to spójrzcie na to wnętrze. Łatwo można ocenić czy się Wam podoba, a może w Waszym mieszkaniu skusicie się na takie rozwiązanie?

W tym dwupokojowym mieszkaniu (51m2) okna nie mają firanek i zasłon w pokoju dziennym i kuchni, natomiast w sypialni i łazience zastosowano opuszczaną roletę.

Brak przede wszystkim firanek jest często spotykany w skandynawskich wnętrzach. Tam słońca nie ma za dużo, a zbyt zdobne dekoracje okien dodatkowo zaciemniają przestrzeń. Jednak jak każde rozwiązanie ma to swoje wady i zalety.

Okna bez firanek i zasłon – zalety:

 • optycznie większa, jaśniejsza przestrzeń,
 • łatwiejsze utrzymanie porządku, idealne rozwiązanie dla alergików,
 • dodatkowo utrzymuje ciepło we wnętrzu, zasłony i firanki mogą pełnić funkcję “uszczelniającą”.

Okna bez firanek i zasłon- wady:

 • ograniczona prywatność, narażenie na wścibski wzrok sąsiadów i przechodniów lub wręcz zwiększone ryzyko kradzieży (jeśli przez brak zasłon i firanek widać wartościowe przedmioty).

Jak można przypuszczać to czy montujemy w naszych domach firanki i zasłony to raczej kwestia gustu (często też powielamy nawet nieświadomie to co robili nasi rodzice), niż obiektywnych czynników (wad i zalet).

Poniżej dalsze zdjęcia tego dwupokojowego mieszkania:

zdjęcia autorstwa @reveny.se zamieszczone za zgodą autora

7 komentarzy

 • Malbud

  Taki pomysł jest dosyć kontrowersyjny, dla mnie firanki gwarantują spokój oraz czasami, kiedy słońce razi i trzeba trochę cienia, są idealny. Nadają też pokojowi charakteru.

 • Kołdry

  Mieszkanie bez firanek jest z pewnością jaśniejsze, ale jakoś nie mogę się przekonać do pustych okien. Może macie jakieś pomysły na dekorację wnęki okiennej, tak żeby nie wyglądała pusto?

 • Kinga

  Ja też mieszkam w niewielkim mieszkaniu i zdecydowałam się nie kupować ani firanek, ani rolet. Na początku nie miałam na oknach nic i było fajnie, jednak mieszkam na 1 piętrze, więc niektórzy z przechodniów lubili “podejrzeć”, co się dzieje za oknem – zwłaszcza tym dużym balkonowym. Zdecydowałam się na zakup zasłon półprzyciemniających i jestem zadowolona. Wieczorem zasłaniam i jest od razu przytulniej 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *