DOM,  Mieszkanie dwupokojowe

Minimalistyczne mieszkanie … z małym dzieckiem – blog wnętrzarski

Minimalizm w aranżacji wnętrz jest trendem bardzo cenionym. Techniki minimalizmu pozwalają urządzić wnętrze naszego domu czy mieszkania w sposób praktyczny, redukując przy tym liczbę posiadanych mebli i dodatków. Ta „redukcja” musi być w zgodzie z naszymi potrzebami. Urządzając wnętrze wyposażamy je we wszytko czego potrzebujemy, a świadomie rezygnujemy z przedmiotów, które nie są nam niezbędne.

Takie skupienie się na tym co istotne, pozwala uzyskać … mi.in. minimalizm w aranżacji wnętrz

Czy znacie cytat słynnego malarza Williama Morrisa „Nie miej w swoim domu niczego, co według ciebie nie byłoby użyteczne lub piękne” ?

To proste zdanie idealnie oddaje istotę minimalizmu. W aranżacji wnętrz oznacza to prostotę, harmonię i jednocześnie porządek. Wszystko jest spójne, przemyślane. Taka aranżacja sprzyja lepszej pracy w domu i odpoczynkowi. Nic nas nie rozprasza, nie tracimy dużo czasu na czyszczenie i układanie przedmiotów, z których nie korzystamy. Często minimalizm we wnętrzu oznacza także jasne, stonowane kolory i ponadczasowy design.

Jedną z największych zalet minimalizmu w aranżacji wnętrz stanowi oszczędność miejsca. W takich wnętrzach nie ma zbędnych mebli, ozdób i dekoracji, więc pomieszczenia wydają się być większe. Brak dużej ilości przedmiotów może oznaczać, ze tak naprawdę nie ma potrzeby zmieniać mieszkania na wnętrze, co łączy się z filozofią „slow life”, czyli przeżywanie bardziej, życie w zgodzie ze sobą i własnymi potrzebami, bez brania udziału w „konsumpcyjnym pędzie”.

Czy jednak rodzina z małym dzieckiem może pozwolić sobie na minimalistyczne mieszkanie?

Często małe dzieci to duża ilość gadżetów, zabawek, czy jest tu  miejsce na minimalizm? Oczywiście, że tak. Jak często bywa to kwestia naszych świadomych wyborów, organizacji życia. Warto spojrzeć jak inni sobie z tym radzą – poszukać inspiracji w skandynawskich aranżacjach wnętrz. W tych aranżacjach jest naprawdę sporo ciekawych rozwiązań: mebli z naturalnego drewna o prostych kształtach, stonowanych dodatków, a to wszystko zaaranżowane w jasnej, rozświetlającej wnętrze kolorystyce.

To mieszkanie ma 71m2, łączy minimalizm w aranżacji wnętrz i domownika – małe dziecko. Znajduje się w budynku z 2008 roku, posiada trzy pokoje: pokój dzienny z aneksem kuchennym, sypialnię oraz pokój dziecięcy z kącikiem do pracy „domowym biurem”. Całość aranżacji jest spójna, a większość przedmiotów została sprytnie ukryta, np. w bardzo dużej szafie z lustrem w sypialni.

zdjęcia autorstwa reveny.se – opublikowane za zgodą Autora

17 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.