DOM,  Mieszkanie dwupokojowe

Minimalistyczne mieszkanie … z małym dzieckiem – blog wnętrzarski

Minimalizm w aranżacji wnętrz jest trendem bardzo cenionym. Techniki minimalizmu pozwalają urządzić wnętrze naszego domu czy mieszkania w sposób praktyczny, redukując przy tym liczbę posiadanych mebli i dodatków. Ta „redukcja” musi być w zgodzie z naszymi potrzebami. Urządzając wnętrze wyposażamy je we wszytko czego potrzebujemy, a świadomie rezygnujemy z przedmiotów, które nie są nam niezbędne.

Takie skupienie się na tym co istotne, pozwala uzyskać … mi.in. minimalizm w aranżacji wnętrz

Czy znacie cytat słynnego malarza Williama Morrisa „Nie miej w swoim domu niczego, co według ciebie nie byłoby użyteczne lub piękne” ?

To proste zdanie idealnie oddaje istotę minimalizmu. W aranżacji wnętrz oznacza to prostotę, harmonię i jednocześnie porządek. Wszystko jest spójne, przemyślane. Taka aranżacja sprzyja lepszej pracy w domu i odpoczynkowi. Nic nas nie rozprasza, nie tracimy dużo czasu na czyszczenie i układanie przedmiotów, z których nie korzystamy. Często minimalizm we wnętrzu oznacza także jasne, stonowane kolory i ponadczasowy design.

Jedną z największych zalet minimalizmu w aranżacji wnętrz stanowi oszczędność miejsca. W takich wnętrzach nie ma zbędnych mebli, ozdób i dekoracji, więc pomieszczenia wydają się być większe. Brak dużej ilości przedmiotów może oznaczać, ze tak naprawdę nie ma potrzeby zmieniać mieszkania na wnętrze, co łączy się z filozofią „slow life”, czyli przeżywanie bardziej, życie w zgodzie ze sobą i własnymi potrzebami, bez brania udziału w „konsumpcyjnym pędzie”.

Czy jednak rodzina z małym dzieckiem może pozwolić sobie na minimalistyczne mieszkanie?

Często małe dzieci to duża ilość gadżetów, zabawek, czy jest tu  miejsce na minimalizm? Oczywiście, że tak. Jak często bywa to kwestia naszych świadomych wyborów, organizacji życia. Warto spojrzeć jak inni sobie z tym radzą – poszukać inspiracji w skandynawskich aranżacjach wnętrz. W tych aranżacjach jest naprawdę sporo ciekawych rozwiązań: mebli z naturalnego drewna o prostych kształtach, stonowanych dodatków, a to wszystko zaaranżowane w jasnej, rozświetlającej wnętrze kolorystyce.

To mieszkanie ma 71m2, łączy minimalizm w aranżacji wnętrz i domownika – małe dziecko. Znajduje się w budynku z 2008 roku, posiada trzy pokoje: pokój dzienny z aneksem kuchennym, sypialnię oraz pokój dziecięcy z kącikiem do pracy „domowym biurem”. Całość aranżacji jest spójna, a większość przedmiotów została sprytnie ukryta, np. w bardzo dużej szafie z lustrem w sypialni.

zdjęcia autorstwa reveny.se – opublikowane za zgodą Autora

16 komentarzy

 • Katarzyna

  Nie wiem czy z małym dzieckiem zachowa się ten minimalizm 🙂 Zawsze mi się wydawało, że małe dzieci tworzą bardziej chaos, niż porzadek, nie mówiąc o minimaliźmie 🙂

 • Iga

  Jestem z natury pedantką i minimalistką. Wszystko w domu musi być na swoim miejscu, nie lubię mnóstwa bibelotów w zasięgu wzroku. Wkrótce również pojawi się u nas nowy członek rodziny. Bardzo się cieszę, jednak zastanawiam się, czy moje idealnie posprzątane mieszkanie jeszcze kiedykolwiek będzie tak wyglądać jak obecnie 😉

 • artystyczna

  ładne, minimalistyczne mieszkanie, nie wiem dlaczego fakt posiadania dziecka lub jego braku miałby mieć wpływ na wnętrze. każdy powinien się urządzać tak jak lubi 🙂 w oko wpadły mi obrazy na płótnie do salonu z pierwszych zdjęć 🙂

 • visoodesign

  ja bardzo lubię takie wnętrza – podobają mi się zdecydowanie bardziej niż przaśne, nadmuchane kiczem 🙂 wiadomo, każdy ma inny gust ale tak wlaśnie sądzę – minimalizm, fajne połączenia prostych kolorów i kształtów – to jest właśnie to co mnie urzeka 🙂

 • porównywarka kont bankowych

  Minimalistyczne mieszkanie to kwestia tego, jak je sobie urządzimy. Jeśli chcemy, to nawet duże mieszkanie możemy zrobić minimalistycznym,..

 • Kinga

  Piękne mieszkanie, bardzo mi się podoba. Uwielbiam minimalizm, według mnie taki styl jest bardzo elegancki i kojarzy mi się z nowoczesnością. Z tego powodu również urządziłam w ten sposób dom. Zdecydowałam się na wytłaczenie profili z tworzyw sztucznych, które idealnie pasują do oświetlenia ledowego. Taki rodzaj lamp jest bardzo prosty i efektywny.

 • lustro

  lubię małe, minimalistyczne mieszkania pełne funkcjonalnych rozwiązań 🙂 szafki łazienkowe z lustrami, kuchenna zabudowa pod sam sufit, czy łóżka z szufladami to tylko wybrane przykłady. najważniejsze jest to, by dokładnie przemyśleć całą koncepcję zanim zabierzemy się za zakupy

 • https://pasmanteriapasja.pl/nici-do-szycia

  Rewelacyjnie ozdobione. Wygląda naprawdę ciekawie. Skąd bierzesz pomysły na taki wystrój wnętrz?

 • EwaS

  Piękne wnętrze, uwielbiam minimalizm w aranżacji wnętrz. Sama również mieszkam w niewielkim, dwupokojowym mieszkaniu, które w całości zostało przejęte przez moje roczne dziecko i wnętrze zostało zaaranżowane przy pomocy różnego rodzaji kolorowych zabawek. Natomiast największym problemem, z punktu widzenia organizacji przestrzeni, jest umiejscowienie rzeczy potrzebnych mi na codzień, w taki sposób, aby dziecko nie miało do nich dostępu. Mam na myśli ładowarki, zasilacze do komputerów, złącza antenowe wystajace ze ściany, przedłużacze i wszystkie elementy będące pod napięciem. W obecnych czasach jest tego tyle, że ukrycie ich na małej przestrzeni stanowi wyzwanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *