Sztukateria i tapeta na ścianie – jak połączyć?
Szukasz pomysłu na niebanalną dekorację ścian? Tradycyjne wykończenie w formie zwykłego malowania farbą nie do końca pokrywa się z Twoją wizją designerskiego wnętrza? Koniecznie poznaj możliwości aranżacyjne, jakie daje sztukateria z tapetą.
Ta kombinacja w zależności od użytych materiałów sprawdza się idealnie niemal w każdym pomieszczeniu i to niezależnie od stylu, w jakim utrzymane jest mieszkanie czy dom. Jak zatem połączyć sztukaterię z tapetą, aby uzyskać zapierający dech w piersiach efekt? O tym w dalszej części artykułu.
Sztukateria i tapeta – duet idealny
Sztukateria stosowana była w architekturze już w starożytności. Wielkimi jej miłośnikami byli przedstawiciele renesansu i baroku. Stiuki oraz inne elementy dekoracyjne wykonane z gipsu lub żywicy bogato zdobiły ówczesne budynki i wnętrza, wprowadzając przepych i elegancję oraz podkreślając zamożność właścicieli domostw.
Dziś ta forma dekoracji ścian cieszy się także dużą popularnością. Różnego rodzaju ornamenty, gzymsy, rozety, dekoracyjne listwy sufitowe i przypodłogowe wykonywane są głównie z pianki poliuretanowej, styroduru, ze styropianu, a także z drewna.
Sztukateria coraz chętnie łączona jest także z tapetami ściennymi. Bogata oferta elementów sztukateryjnych oraz oklein ściennych daje praktycznie niczym nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dzięki temu na ścianach tworzyć można finezyjne kształty wypełnione tapetami, aranżować przestrzenie w połączeniu z oświetleniem, ozdabiać ramy okienne, czy aranżować kominki.
Sztukateria i tapeta na ścianie – jak je połączyć?
Sztukateria z tapetą tworzą niepowtarzalny charakter we wnętrzach. W zależności od stylu, w jakim mamy urządzony dom czy mieszkanie, możemy dobrać odpowiednie elementy dekoracyjne. Sztukateria i tapeta sprawdzą się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, utrzymanych w stylu glamour, schabby chic, new hampton, vintage, boho, jak i nowojorskim.
To, o czym należy pamiętać, to umiar. Zestawienie elementów dekoracyjnych w postaci listew, ornamentów i wzorzystych tapet stanowi z reguły dominujący akcent we wnętrzach. Jeśli więc planujemy położenie sztukaterii i tapety na ścianie, to warto wybrać równoważące się połączenia. Najlepiej jest więc zestawić kolorowe i bogate tapety z minimalistycznymi elementami sztukaterii, bądź na odwrót – wybrać nieco bardziej finezyjne motywy sztukaterii i zestawić je z pastelową tapetą, utrzymaną w jednolitej kolorystyce i umiarkowanym wzornictwie.
Polecam również artykuł o łączeniu sztukaterii i tapety ściennej: https://tapetujemy.pl/blog/sztukateria-i-tapeta-jak-polaczyc
Sztukateria i tapety we wnętrzach
Połączenie sztukaterii i tapet zastosować można niemal w każdym pomieszczeniu. Na korytarzach i klatkach schodowych sztukateria służyć może do oddzielenia części bardziej narażonej na zabrudzenia od tej dekoracyjnej, gdzie zastosować można jako okleinę ścienną właśnie tapetę. Modnym i jednocześnie eleganckim zestawieniem są pilastery i boazeria angielska, które w połączeniu z listwami przypodłogowymi i sufitowymi oraz designerskimi tapetami czynią z wnętrz prawdziwe dzieła sztuki. Coraz częściej takie zestawienia stosowane są w salonach, sypialniach, a także w jadalniach.
We wnętrzach w stylu glamour sztukateria z tapetą dodaje elegancji – szczególnie gdy wybierzemy okleinę ścienną z połyskiem czy nacechowaną bogatym wzornictwem. Zwolennicy stylu new hamton czy nowojorskiego wybrać mogą z kolei sztukaterię z tapetami w pasy, czy geometryczne wzory. Natomiast miłośnikom stylu vintage czy boho to gustu przypaść może zestawienie tapety w egzotyczne wzory i sztukaterii w postaci listew ściennych.
Sztukateria z tapetą – dodaj wnętrzu charakteru!
Z całą pewnością każdy, kto lubi bawić się designem i chce stworzyć w swoich wnętrzach niepowtarzalny klimat, powinien poznać możliwości, jakie oferuje połączenie sztukaterii z tapetą. Te modne i jednocześnie unikatowe okleiny ścienne dają praktycznie niczym nieograniczone możliwości aranżacyjne. Mnogość struktur, motywów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie dla siebie idealne połączenie, trafiające w gust oraz pasujące do pozostałych elementów wyposażenia.
8 komentarzy
Sklep budowlany
Jeśli chcemy kupić tapetę na ścianę, dobrze jest mieć wybór. Dlatego ja sugeruje znaleźć dobrej jakości sklep, gdzie takowy istnieje.
serwis żaluzji Poznań
Czasami trudną sztuką jest połączenie wzorzystej tapety z wystrojem wnętrza, ponieważ elementów dekoracyjnych może być na dużo i wnętrze zostanie przytłoczone. Ale w podanych przykładach wygląda na super połączenie
kardiomonitor
Bardzo ciężko jest połączyć takie wątki. Potrzebny jest wyjątkowy architekt. Bez niego będzie ciężko.
max
zastanawiam się, czy sztukateria może pełnić też funkcję maskującą, a jeśli tak to jak ją dobrze zamontować? zdecydowałem się na instalację klimatyzacji ze względów praktycznych, ale chcę też zadbać o estetykę. nie chcę zasłaniać ,,puszki” klimy firankami, może da się jakoś przymocować do niej coś ozdobnego albo np. nad klimą dać coś wiekszego by ją przysłoniło?
biała
dla mnie na ścianę najlepsza jest biała cegła z fugą, choć przyznaję, że sztukateria ma też coś w sobie 🙂 kojarzy się z pałacami i dworkami, jest elegancka i stylowa, choć trzeba pamiętać, że jej czyszczenie może sprawiać kłopot, szczególnie jeśli jest wysoko zamocowana
InzynierBudowy.pl
Mnie nie podoba się tapeta na ścianie.
poznań
ja jednak wolę zwykłe farby Nobiles, niż tapety. problem z klejeniem i zrywaniem, docinaniem i kładzeniem na ściany. a jak pomalujemy ściany farbą to można je łatwo zmyć, przemalować, czy ozdobić, choćby właśnie sztukaterią, ale też naklejkami, obrazami, czy innymi dekoracjami
RóziaaA
Cześć! Świetny blog 😀 My mamy bardzo dużo tapet na ścianie i sztukateri. Problemem było dla nas gdy zdecydowaliśmy się na insytalację klmatyzacji w mieszkaniu, w Gdańsku. Jak to wszystko połączyć, aby miało sens i było miłe dla oka? Okazało się, że panowie którzy montowali urządzenia na ścianie znali się na swojej pracy. Klmatyzatory świetnie wkomponowały się do pomieszczeń 🙂