DOM

Rysy na szybie okiennej – jak usunąć?

Rysy mogą powstawać na gładkiej powierzchni szyby okiennej w różnych okolicznościach, m.in. podczas celowego działania, na skutek niewłaściwej techniki mycia okien, pod wpływem gałęzi drzew lub ostrych przedmiotów. Takie zarysowania wyglądają bardzo nieestetycznie i są miejscem zbierania się brudu. Zobacz, co możesz zrobić, by zmniejszyć ich widoczność!

Na czym polega polerowanie szyby?

W większości przypadków uszkodzenia w postaci rys mają głębokość zaledwie 0,05 mm. Jest to niewiele ponad 1% grubości przeciętnej szyby. Polerowanie jest skutecznym sposobem na wygładzenie powierzchni szkła. Polega na delikatnym starciu zewnętrznej warstwy, dzięki czemu usuwa się nierówności powstałe na skutek zarysowań. 

Aby skutecznie zeszlifować warstwę szkła na szybie należy wykazać się dużym wyczuciem. Dlatego najlepiej jest powierzyć to zadanie firmie zajmującej się tego typu naprawami. Fachowcy dysponują odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i profesjonalnym sprzętem, dzięki czemu łatwiej im będzie osiągnąć zadowalający efekt. 

Szlifowanie i polerowanie szyb okiennych krok po kroku

Do wypolerowania szyby potrzebna jest specjalna pasta polerska i polerka z miękką końcówką z filcu. Fachowcy często używają też wełny stalowej z drobnymi włóknami. Osoby zajmujące się polerowaniem szyb zwykle nie wyjmują szyby z ramy przed rozpoczęciem pracy, co przyspiesza całą procedurę. Całość trwa od pół godziny do kilku godzin, w zależności od wielkości uszkodzeń. 

Szlifowanie wykonuje się z użyciem maszyn lub tarcz szlifierskich oraz specjalnych preparatów. Ścierają one zewnętrzną warstwę i wyrównują powierzchnię, jednak po zakończeniu pracy jest ona matowa i wymaga polerowania. 

Po nałożeniu środka polerskiego na powierzchnię szyby należy go delikatnie rozcierać ruchami okrężnymi. W tym momencie bardzo ważne jest kontrolowanie sposobu szlifowania, ponieważ nie można zbyt mocno naciskać na powierzchnię szkła. 

Kolejna istotna kwestia to wygładzenie brzegów polerowanego obszaru. Wymaga to odpowiedniego kąta pracy urządzeń. To zapobiega powstawaniu uskoku na powierzchni szyby. Łagodne prowadzenie szlifu minimalizuje ryzyko powstania odkształceń optycznych na tafli szkła.        

Jakie jest ryzyko uszkodzenia szyby podczas szlifowania?

Warto zapamiętać, że szlifowanie i polerowanie szyb sprawdza się przy niewielkich zarysowaniach i powierzchownych uszkodzeniach. W nielicznych przypadkach podczas szlifowania szyby okiennej może dojść do jej pęknięcia. Tak się dzieje wtedy, gdy szyba jest nieprawidłowo zamontowana w ramie lub wtedy, gdy podczas szlifowania dojdzie do przegrzania. Jednak najczęściej ingerencja w grubość tafli szkła jest na tyle niewielka, że nie wpływa istotnie na trwałość szyby. 

Domowe sposoby na usunięcie rys na szybie

Gdy uszkodzenia są bardzo płytkie, można spróbować domowych sposobów na ich zamaskowanie. Są tanie i nie zajmują wiele czasu. W skład zestaw do samodzielnego usuwania rys wchodzi pasta polerska lub tlenek ceru o właściwościach ścieralnych. Zamiast tego można użyć pasty z 1 części wody i 2 części sody oczyszczonej. Warto zwrócić uwagę na to, by nie stosować preparatu z mikrogranulkami, które mogą uszkodzić powierzchnię szyby. Szmatka lub gąbka używana do polerowania także musi być pozbawiona twardych elementów. Najlepiej sprawdza się filc lub gąbka. Pastę należy wcierać przez kilka minut okrężnymi ruchami. 

Uszkodzenie na szybie można zamaskować przy pomocy bezbarwnego lakieru do paznokci. Wystarczy zamalować uszkodzenie przy pomocy precyzyjnego pędzelka. Gdy lakier wcieknie w zarysowanie i wyschnie, trzeba usunąć jego nadmiar. W tym celu wystarczy wyczyścić miejsce zarysowania wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci. 

Jeśli na Twojej szybie okiennej pojawiły się rysy, możesz spróbować je samodzielnie usunąć lub skorzystać z usług świadczonych przez profesjonalistów. Zanim postanowisz wymienić okno, skorzystaj z naszych podpowiedzi i wypoleruj szybę. Poprawisz w ten sposób wygląd okna i zapobiegniesz zbieraniu się zanieczyszczeń w miejscu uszkodzenia. 

Źródło: https://polerowanie-szyb.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *