DOM,  Gadżety

„Smart consumer” w codziennym życiu

Środowisko jest naszym dobrem wspólnym, dlatego musimy o nie dbać.
Bardzo ważne jest wprowadzenie w nasze życie ekologicznych nawyków, a przede wszystkim w codziennym wyborach podejmować świadome decyzje.
W naszym postępowaniu najważniejsze są trzy aspekty: żywienie, segregacja śmieci i oszczędzanie wody.
Żywienie – są tu różne teorie, każdy musi wybrać to co uważa za właściwe. Jednak ja widziałam kiedyś wystawę uświadamiającą społeczeństwu ile metrów ziemi jest potrzebne by wyhodować lub uprawić daną żywność. I chyba Was nie zdziwi, że najbardziej ekologiczne
jest jedzenie roślin.
  By zjeść szynkę, najpierw musimy wyżywić zwierzę, z którego mięsa się ją robi. Później ponieść nadkłady na produkcję, opakowanie itp. Jedząc rośliny – uprawa służy nam bezpośrednio na zaspokojenie własnych potrzeb  żywieniowych.
Segregacja śmieci – niezwykle istotna sprawa, głównie ze względu na ilość  odpadów, które każda rodzina wytwarza. W zależności od materiału, z którego jest zrobiona rzecz nam już niepotrzebna możne się ona rozkładać nawet do kilkuset lat ! Codziennie wyrzucamy butelki po napojach, opakowania po jogurtach, margarynie, serze itp.
Oszczędzanie wody – jest to kolejna rzecz, o której należy pamiętać.  Wszyscy czerpiemy wodę z tych
samych źródeł, które są odnawialne, ale naukowcy ostrzegają, że przy takim tempie użytkowania mogą się kiedyś wyczerpać !
Cieszy mnie, że ostatnio zapanowała mowa na bycie „eko”. Dużo młodych rodziców, stara się wdrożyć idę „ekorodzicielstwa” . Dbają o pożywienie i napoje, które podają dzieciom. I zamiast słodkich soczków lub coli serwują dzieciom wodę. Dobrze by woda, którą codziennie spożywamy była dobrej jakości, a w tym pomocna może być bateria filtrująca trójdrożna marki BRITA, która w procesie filtracji usuwa chlor oraz obniżana twardość wody.  Dzięki niej możemy połączyć dobrą jakość spożywanych napojów i  nie produkować od kilku do kilkunastu butelek po wodzie dziennie, gdyż ta lecąca prosto z kranu nadaje się do picia. Brak odciążenia noszeniem ciężkich siatek ze sklepu to dodatkowy atut !
Źródło: BRITA
Bycie mądrym konsumentem tzw. „smart consumer” jest coraz bardziej popularne i jest to objaw „dojrzałego społeczeństwa”. Starajcie się ciągle edukować w zakresie świadomych wyborów, bo każdego dnia możecie polepszyć swój komfort życia pozostając „w zgodzie” z naturalnym środowiskiem !

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *